"Gryf", "Inspektor", "Proteus". Roboty mobilne w służbie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:38
- Amerykanie mówiąc o tym, że stracili w Afganistanie 1600 robotów mobilnych podkreślają, iż uratowali życie 3200 osób - podkreślał w Jedynce dr Jan Jabłkowski.
Audio
  • Dr Jan Jabłkowski o mobilnej robotyce (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Wielofunkcyjny robot podczas prezentacji systemu wspomagającego działania antyterrorystyczne i antykryzysowe Proteus
Wielofunkcyjny robot podczas prezentacji systemu wspomagającego działania antyterrorystyczne i antykryzysowe "Proteus" Foto: PAP/Tomasz Gzell

Roboty od zawsze miały zastępować człowieka przy pracach szczególnie trudnych niebezpiecznych i uciążliwych. Tak było w fabrykach, gdy znajdowały zastosowanie przy zgrzewaniu, spawaniu i lakierowaniu.

Podobnie jest z robotami mobilnymi, które poruszają się w środowisku człowieka. Mają za zadanie odseparowanie go od najbardziej niebezpiecznych zjawisk. - Trudno wyobrazić sobie coś bardziej niebezpiecznego niż konfrontację z terrorystami lub ładunkiem wybuchowym. Policjant lub antyterrorysta zdalnie operując robotem może czuć się bezpieczny, a jednocześnie wykonywać misję, której się od niego wymaga - dodał dr Jan Jabłkowski, dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Poza tym roboty są tańsze od człowieka. Szkolenie dobrego specjalisty np. antyterrorysty zajmuje nawet 5 lat. Jego wypadek oznacza wykluczenie i wypłatę odszkodowań.

Właśnie na przeciw takim zapotrzebowaniom wychodzi Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. Jego najważniejsze konstrukcje były przeznaczone dla polskiej policji. Roboty okazały się na tyle dobre, że wygrały konkurencję ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami. Do najbardziej znanych konstrukcji należą m.in. "Inspektor", "Ekspert", "Ibis" i "Gryf". - Ten ostatni cieszy się największym zainteresowaniem naszych odbiorców na świecie. Z nim też wiążemy największe nadzieje - tłumaczył Dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.

PIAP nadzorował też prace nad systemem Proteus, który ma służyć działaniu w warunkach kryzysowych.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: dr Jan Jabłkowski (dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów)

Data emisji: 29.11.2014

Godzina emisji: 23.34

tj/ag

Czytaj także

Bionika a mechatronika. Roboty w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 14:39
Termin bionika pojawił się już w roku 1960 w Stanach Zjednoczonych i oznacza on naukę zajmującą się wykorzystaniem procesów biologicznych w technice i budowaniem urządzeń na wzór organizmów żywych. O tej pasjonującej gałęzi nauki będziemy rozmawiali w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym zajmują się najzdolniejsi młodzi polscy naukowcy?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 01:00
Mogą oni wziąć udział w programie START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Gośćmi Jedynki byli badacze, którzy już skorzystali z programu: badacz chmur i bioinformatyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niech się stanie jasność

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 10:42
Niezwykłe odkrycie polskich naukowców dotyczące zasady nieoznaczoności fotonu nagrodzone!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsza nagroda w polskiej nauce za katalizatory Greli

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 04:07
Polski naukowiec prof. Karol Grela jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za opracowanie katalizatorów metatezy olefin. Są one ważne nie tylko dla świata nauki, ale również dla przemysłu i biznesu.
rozwiń zwiń