Czy doświadczenia na zwierzętach są konieczne?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 12:21
Sejm pracuje nad ustawą o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych. Prace wzbudzają wiele emocji zarówno wśród zwolenników, jak i przeciwników takich praktyk.
Audio
  • Argumenty zwolenników i przeciwników prowadzenie eksperymentów na zwierzętach (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czy doświadczenia na zwierzętach są konieczne?
Foto: Depositphotos

Mimo zakończonych konsultacji projekt ustawy nadal wywołuje kontrowersje i głosy sprzeciwu wobec wykorzystywania zwierząt do doświadczeń. Ważne pytanie jest takie, czy obecnie badania naukowe mogą odbywać się bez eksperymentów na zwierzętach i czy można je zastąpić alternatywnymi metodami, w tym testami na bakteriach, czy ludzkich kulturach tkanek.

Jakie są argumenty zwolenników i przeciwników eksperymentów na zwierzętach? Jeżeli zwolennicy eksperymentów bronią tychże, a przeciwnicy walczą o swoje racje, to jak obie strony mogą dojść do porozumienia?

Dr Boguszewski podkreśla, że każde badanie na zwierzętach musi być etyczne. - To nie jest tak, że - jak nas ostatnio nazwano w prasie popularnej - jesteśmy barbarzyńcami, którzy dla przyjemności własnymi rękami rozszarpują zwierzęta - mówi gość radiowej Jedynki. Zapewnia, że środowisko naukowe jest bardzo etyczne i trzyma się reguł. W jego opinii badania na zwierzętach są niezbędne.

Prof. Andrzeja Elżanowskiego te deklaracje nie przekonują. Zastrzega, że nie jest przeciwny wszystkim doświadczeniom, ale uważa, że trzeba wziąć pod uwagę stopień ich drastyczności. - Uważam, że doświadczenia wysokoinwazyjne, które powodują silne cierpienie i nieodwracalne szkody zakończone śmiercią są niedopuszczalne etycznie - wyjaśnia naukowiec.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Dorota Truszczak

Goście: Prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, bioetyk z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, a także  z Polskiego Towarzystwa Bioetycznego; dr Paweł Boguszewski, neurofizjolog, eksperymentator z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Neneckiego PAN.

Data emisji: 9.12.2014

Godzina emisji: 23.14

(ag, pg)

Czytaj także

Naukowcy: czas dla małych zwierząt płynie wolniej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 17:12
Małe zwierzęta patrzą na świat w zwolnionym tempie. Tak twierdzą naukowcy, którzy przekonują, że dzięki temu muchy czy komary szybko i skutecznie uciekają przed zagrożeniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co psy myślą o ludziach?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 18:55
Pies to najpopularniejsze zwierzę domowe w Polsce – łączy nas niezwykła rozmaitość wspólnych aktywności oraz głębokie, wielowymiarowe relacje. Dlaczego zwierzę to jest tak ważną częścią naszej kultury? O tym w środowym "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy z autorami książki "Pies też człowiek?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektryka a medycyna. Jak leczyć polem elektromagnetycznym?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 05:39
Elektromagnetyzm otacza nas wszędzie. Jak mówi profesor Iwo Białynicki-Birula, to piąty żywioł. Jak zatem możemy tę siłę wykorzystać praktycznie, np. w medycynie?
rozwiń zwiń