Droga do ideału poprzez piękno. Filozofia Fryderyka Schillera

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 02:13
- Schiller chciał wrócić do ideałów harmonii, pełni i całości. Jedyną rzeczą, która może nam zapewnić człowieczeństwo doskonałe jest właśnie piękno - mówi dr Katarzyna Kasia.
Audio
  • Rozważania nad istotą piękna (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Według Fryderyka Schillera piękno wyraża się poprzez doskonałość i jest cechą obiektywną rzeczy, niezależną od podmiotowej świadomości
Według Fryderyka Schillera piękno wyraża się poprzez doskonałość i jest cechą obiektywną rzeczy, niezależną od podmiotowej świadomościFoto: EPA/BARBARA WALTON

Fryderyk Schiller zastanawiał się nad tym, czy istnieje inna niż rewolucyjna metoda uzyskania wolności i doszedł do wniosku, że jest nią emancypacja ludzkości poprzez piękno. - Jego koncepcja piękna jest przeciwstawiona, czyli komplementarna wobec koncepcji wzniosłości. Te dwie kategorie są kluczowe dla estetyki Immanuela Kanta - wyjaśnia dr Katarzyna Kasia, filozof.
"Jedynie piękno uszczęśliwia cały świat, a każda istota zapomina o swoich ograniczeniach, dopóki pozostaje pod jego czarodziejskim działaniem" - to cytat z  "Listów o estetycznym wychowaniu człowieka" Fryderyka Schiller. W programie rozmawialiśmy o istocie piękna według teoretyka teatru, dramaturga i niemieckiego poety.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Katarzyna Kasia (filozof)

Data emisji: 10.12.2014
Godzina emisji: 23.38
(sm, pg)

Czytaj także

Wiem, czy nic nie wiem. Czy Sokrates jest aktualny?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 17:00
Największym dziełem Sokratesa było jego własne życie. Miał powiedzieć "Wiem, że nic nie wiem". Czy w dobie społeczeństwa informacyjnego może to być ciągle aktualna dewiza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od gwieździstej pustki do umiłowania mądrości

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 02:05
Arystoteles był zdania, że szczęście jest możliwe w życiu człowieka, który dobrze żyje i dobrze się ma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sceptycyzm i poszukiwanie prawdy wg Kartezjusza

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 05:11
Jak dziś interpretować słowa Kartezjusza "Cogito ergo sum" - myślę więc jestem? Czy zdrowy rozsądek i logiczne myślenie są zawsze źródłem prawdy?
rozwiń zwiń