X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polscy astronauci świetnie sobie radzą w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 10:00
- Jesteśmy w Europie liderem produkcji napędu rakietowego. Mamy opatentowaną technologię wykorzystania 98-procentowego nadtlenku wodoru - mówi prof. Piotr Wolański.
Audio
  • Polscy astronauci świetnie sobie radzą w kosmosie (naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Astronauta Buzz Aldrin sfotografowany przez Neila Armstronga podczas pierwszego lądowania na Księżycu
Astronauta Buzz Aldrin sfotografowany przez Neila Armstronga podczas pierwszego lądowania na KsiężycuFoto: NASA/domena publiczna

W tym roku mija 45 lat od momentu kiedy człowiek wylądował na Księżycu w ramach amerykańskiej misji Apollo 11. Jak wspomina gość Doroty Truszczak był to moment niezwykle emocjonujący. - Ja śledziłem te wydarzenia już od 16 lipca, od startu rakiety Saturn 5 - mówi prof. Piotr Wolański z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Laureat Medalu Politechniki Warszawskiej za wybitny wkład w nauczanie i badania kosmiczne tej uczelni przyznaje, że 20 lipca 1969 roku każdy zazdrościł Armstrongowi. - Cieszyłem się tym wydarzeniem, a dziś jestem dumny, że mam od niego osobistą dedykację - podkreśla gość audycji "Naukowy zawrót głowy”.

43 lata po tamtych wydarzeniach Polska stała się członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, 45 lat po lądowaniu na Księżycu powstała Polska Agencja Kosmiczna POLSA, zaś  lądownik Phile z polskim przyrządem MUPUS wylądował na jądrze komety Czuriumow Gierasimienko - co uznano za przełomowe wydarzenie w historii badań kosmosu.

Prof. Wolański z pasją opowiada o historii polskich badań kosmicznych, silnikach rakietowych, nad którymi pracuje oraz planach polskich badań kosmicznych.

 

***

Audycja: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Piotr Wolański z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN

Data emisji: 16.12.2014
Godzina emisji: 23.14

(ah/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak