Kataklizmy i ebola, które miały służyć państwu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 05:50
Zdaniem Tomasza Hobbesa człowieka trzeba czasem czymś straszyć, bo jak za bardzo zakocha się w małej stabilizacji, to państwo straci siłę obronną.
Audio
  • Czy człowiek jest z natury zły? (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Silny strach np. przed ebolą był wg Hobbesa silnym narzędziem politycznym
Silny strach np. przed ebolą był wg Hobbesa silnym narzędziem politycznymFoto: EPA/AHMED JALLANZO

Takim straszakiem mogą być kataklizmy, ebola bądź ptasia grypa - mówi profesor Magdalena Środa.

Nad tym, czy człowiek jest z natury zły zastanawiali się liczni filozofowie oświecenia. W centrum ich zainteresowania było sedno natury ludzkiej. - Było im to potrzebne do tego, by rozważyć jak będzie wyglądało najlepiej urządzone państwo - wyjaśnia profesor.
Gość radiowej Jedynki radzi, aby wyobrazić sobie sytuację, w której nie ma ładu, porządku i policji, a dochodzi do sytuacji ekstremalnej jak trzęsienie ziemi, bądź wojna. - Czy my, pozbawieni kontroli innych jesteśmy raczej skłonni do zachowań altruistycznych czy egoistycznych? - pyta profesor.
Zdaniem angielskiego filozofa Tomasza Hobbesa, autora dzieła "Lewiatan" z 1651 roku, człowiek jest z natury zły. Uważał on, że na świecie każdy z każdym toczy wojnę. - Wiele jego uwag, choć sformułowanych w XVII wieku, znakomicie pasuje do dzisiejszych sytuacji ze świata polityki - komentuje etyk.
O okolicznościach ekstremalnych, do których odwoływał się Hobbes opowiada wiele przykładów znanych z literatury, m.in. "Władca much" Williama Goldinga czy "Miasto ślepców" Jose Saramago. Pozostaje pytanie, jak powinien zachować się władca, by ludzie czuli się wolni, a jednocześnie przestrzegali prawa i bali się. Jedną z możliwych odpowiedzi zaproponował Hobbes. - Nie wiem, czy uczynienie tej lektur, jako obowiązkowej dla wszystkich polityków byłoby dobre - uważa prof. Środa.
***
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Artur Wolski

Gość: profesor Magdalena Środa (filozof i etyk z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 17.12.2014
Godzina emisji: 23.38
(sm/ag)

Czytaj także

Co łączy Chrystusa i Sokratesa?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 12:00
Sokrates i Chrystus - pierwsi chrześcijanie łączyli te postacie. Człowiek nowożytny - przeciwstawiał. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Było co najmniej kilku Sokratesów

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:30
– Niezmiernie trudno powiedzieć, jaki był prawdziwy Sokrates. Jego wariantów mamy w historii dziejów sporo – mówił w Dwójce teolog i filolog dr Dariusz Karłowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga do ideału poprzez piękno. Filozofia Fryderyka Schillera

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 02:13
- Schiller chciał wrócić do ideałów harmonii, pełni i całości. Jedyną rzeczą, która może nam zapewnić człowieczeństwo doskonałe jest właśnie piękno - mówi dr Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń