X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przygoda z rękopisem. Przed tymi książkami należy klękać

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 11:04
- Opis rękopisu średniowiecznego jest najtrudniejszym zadaniem, jakie stoi przed badaczami dawnej książki - opowiada prof. Mieczysław Mejor, mediewista pracujący nad portalem manuscripta.pl.
Audio
  • O polskich zbiorach rękopisów średniowiecznych opowiadają współtwórcy portalu manuscripta.pl (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Karta z Psałterza floriańskiego, który znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Powstał z inicjatywy królowej Jadwigi w trzech językach: polskim, łacinie i niemieckim w końcu XIV wieku
Karta z "Psałterza floriańskiego", który znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Powstał z inicjatywy królowej Jadwigi w trzech językach: polskim, łacinie i niemieckim w końcu XIV wiekuFoto: polona.pl/domena publiczna

Zanim w połowie wieku XV wynaleziono druk, cenne księgi i dokumenty spisywane i przepisywane były ręcznie. Prawdziwą sztuką było ich oprawianie oraz iluminatorstwo, czyli wykonywanie ilustracji i wyróżnionych inicjałów. Jak oceniają badacze, w polskich zbiorach znajduje się minimum 8 tysięcy manuskryptów średniowiecznych, które obecnie są opisywane na nowo i udostępnione zostaną na specjalnym portalu internetowym. Jak wyjaśnia prof. Jacek Soszyński dzięki opisaniu bezcennych ksiąg w języku angielskim informacje o polskich zbiorach staną się dostępne dla wszystkich zainteresowanych na świecie.

- Opracowanie manuskryptu średniowiecznego to wielka zagadka i przygoda. Napotkać można rzeczy nieoczekiwane, nieprawdopodobne, więc badacz musi być wszechstronnie przygotowany, mieć umiejętności historyka, paleografa, językoznawcy, musi znać się na starych papierach, znakach wodnych - podkreśla prof. Mieczysław Mejor.

Pracujących nad serwisem manuscripta.pl badaczy spotykają także niespodzianki w postaci darowanych, nowo odkrytych czy odnalezionych rękopisów średniowiecznych. - Mam cichą nadzieję, że po wysłuchaniu naszej audycji ludzie zaczną się interesować i odzywać do kompetentnych instytucji. Może znów odkryjemy rzeczy istotne? - apeluje prof. Soszyński.

Mediewista żałuje tylko, że tak niewiele osób może mieć kontakt z oryginałami rękopisów, bo sam wspomina to jako wielkie przeżycie. O tym, dlaczego dotykając ich należy klęknąć, a także najciekawszych i najcenniejszych manuskryptach średniowiecznych w polskich zbiorach opowiadali goście Katarzyny Kobyleckiej.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: prof. Mieczysław Mejor - Instytut Badań Literackich PAN, prof. Jacek Soszyński - Instytut Historyczny UW i Sławomir Szyller - Biblioteka Narodowa.
Data emisji: 6.01.2015
Godzina emisji: 23.10

(asz/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grafik komputerowy, który raz w roku wciela się we Władysława Jagiełłę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 15:18
- Jestem królem tylko pod Grunwaldem, natomiast na co dzień uczestniczę w normalnym życiu rekonstrukcyjnym - mówił w Jedynce Jacek Szymański, który od 1998 roku wciela się we Władysława Jagiełłę podczas rekonstrukcji słynnej bitwy.
rozwiń zwiń