Burzliwe losy Tadeusza Bora-Komorowskiego. Jaki był prywatnie dowódca AK?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 15:02
W związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego nazwisko gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" było obecne w wielu dyskusjach historycznych. Ale w tych rozmowach był przywoływany głównie jako wojskowy. Co natomiast wiemy o nim prywatnie?
Audio
  • Burzliwe losy Tadeusza Bora-Komorowskiego. Jaki był prywatnie dowódca AK? (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Portret gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego z 1946 roku
Portret gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego z 1946 rokuFoto: Wikimedia Commons/dp. Źr.: Tadeusz Bór-Komorowski "Armia Podziemna"

Żona - Irena, pochodziła z arystokratycznego rodu Lamezan-Salin, wyszła za mąż - jeszcze za płk. Komorowskiego - w 1930 r. W czasie okupacji przyszedł na świat ich pierwszy syn, drugi urodził się w czasie Powstania Warszawskiego.

Po zakończeniu wojny gen. Bór-Komorowski znalazł się w Londynie. Po pokonaniu wielu przeszkód  dołączyła do niego żona z dwojgiem małych dzieci. Na emigracji Komorowscy żyli jeszcze ponad 20 lat - w skromnych warunkach. By się utrzymać Irena Komorowska założyła firmę szyjąca firanki, mąż - gen. Bór - niekiedy pomagał jej jeździć do klientów. Do Polski nigdy nie powrócili, oboje zmarli pod koniec lat 60. XX wieku w Londynie.

O losach rodziny Tadeusza Bora-Komorowskiego opowiadał w radiowej Jedynce Adam hr. Komorowski - starszy syn generała, który na stałe mieszka w W. Brytanii, a także Piotr hr. Piniński - kuzyn rodziny, urodzony w Londynie, pamiętający swego wuja z ostatnich lat jego życia.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: Adam hr. Komorowski - starszy syn generała Tadeusza Bora-Komorowskiego i Piotr hr. Piniński - kuzyn rodziny Komorowskich
Data emisji: 26.12.2014
Godzina emisji: 23.10

mr,tj

Czytaj także

Kapitulacja Powstania Warszawskiego. 63 dni wiary w wolność

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 06:00
2 października 1944 roku po 63 dniach walki i daremnego oczekiwania odsieczy ze strony Rosjan dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski ps. Bór podpisał akt kapitulacji miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Tadeusz Bór-Komorowski miał tylko jeden cel – walkę z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 06:30
- Gdybyśmy zachowali się biernie, Warszawa nie uniknęłaby zniszczeń i strat. Musieliśmy się liczyć z tym, że jeśli stolica stanie się polem bitwy i walk ulicznych między Niemcami a Sowietami, może ją czekać los Stalingradu - mówił gen. Tadeusz Bór-Komorowski na antenie Rozgłośni Polskiej RWE.
rozwiń zwiń