Tak kiedyś wyglądało studenckie życie na UW

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 08:59
Pierwsi studenci Uniwersytetu Warszawskiego nie mogli nosić wąsów ani brody. Specjalny inspektor kontrolował ich na kwaterach, a także sprawdzał czy przesiadują w kawiarniach i gospodach.
Audio
  • Dawne życie studenckie na Uniwersytecie Warszawskim (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Pierwsi studenci nie mogli nosić wąsów ani brody
Pierwsi studenci nie mogli nosić wąsów ani brodyFoto: Polona/domena publiczna

W 2016 r. Uniwersytet Warszawski skończy 200 lat. Na uczelni początkowo studiowało po kilkaset osób rocznie. W dobie Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego ta liczba była nieco większa. W latach 20. XX wieku licznik doszedł do 10 tys. studentów i UW stało się już wówczas uczelnią masową, a przy okazji największą w Polsce.

Dziś studiuje tu ok. 60 tysięcy młodych Polaków. Sumując te dane dojdziemy w przybliżeniu do liczby pół miliona osób, które przeszły przez mury Uniwersytetu Warszawskiego od początku jego istnienia.

Pierwsi studenci pochodzili z Królestwa Polskiego, głównie z Warszawy. Odsetek szlachty wśród nich wynosił 55 procent, a mieszczan 40. Ale np. na teologii było aż 30 proc. młodzieży chłopskiej. Dominował wiek ok. 20 lat, ale byli też studenci 13- i 45-letni. Większość musiała mieć maturę, reszta zdawała dodatkowy egzamin. Oceniani byli w sześciostopniowej skali. Sesja egzaminacyjna  trwała od 15  do 30 września i nie było poprawek.

O blaskach i cieniach studenckiego w XIX i na początku XX w. mówił w audycji dr Robert Gawkowski, historyk UW.

Polskie Radio jest patronem medialnym 200. rocznicy powołania Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk UW)

Data emisji: 13.01.2015

Godzina emisji: 23.14

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia z indeksem w tle. Walki na największej polskiej uczelni

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 07:46
Pomimo trzech szturmów powstańcom nie udało się zdobyć budynków uniwersyteckich w czasie walk w 1944 roku w Warszawie. - Starano się zaskoczyć Niemców i w tym celu żołnierze AK skorzystali z zasłony starych budek, domów i instytucji od strony skarpy i dawnej ul. Gęstej - mówi w Jedynce dr Robert Gawkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia z indeksem w tle. Uniwersytet w przestworzach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 14:05
Dzisiejszy kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego był świadkiem różnego rodzaju prób wzlotu balonem. Do prób balonowych wykorzystywano wówczas skarpę wiślaną.
rozwiń zwiń