X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Znieczulenie na bodźce, które jest naszym ratunkiem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 04:37
- Wolfgang Welsch mówi, że nasza ślepota, znieczulenie na bodźce, paradoksalnie staje się jedyną rzeczą, która może nas uratować. Widzimy nie dlatego, że nie jesteśmy ślepi, tylko dlatego, że jesteśmy ślepi na wiele rzeczy - opowiada dr Katarzyna Kasia.
Audio
  • Filozofia Wolfganga Welscha (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Atak na WTC postrzegany z perspektywy artystycznej jest przejawem estetyzacji, przed którą ostrzega Welsch
Atak na WTC postrzegany z perspektywy artystycznej jest przejawem estetyzacji, przed którą ostrzega WelschFoto: UA_Flight_175_hits_WTC_south_tower_9-11.jpeg/ Flickr user TheMachineStops

Wolfgang Welsch to żyjący filozof, jeden z ważniejszych uczestników tzw. debaty postmodernistycznej. Owa dyskusja zaowocowała poważną przemianą myślenia. Dwoma punktami wyjścia dla niej były II wojna światowa oraz przyspieszenie postępu technologicznego w XX wieku.
Jednym z głównych pól zainteresowań Wolfganga Welscha była estetyka, w rozumieniu nauki o poznaniu zmysłowym. - Uważał on, że filozofia wyrządziła szkodę sztuce, bo największym grzechem filozofii było promowanie samej siebie, kosztem sztuki. Okazało się, że sztuka przestała mieć jakikolwiek związek z rzeczywistością - wyjaśnia filozof. Welsch był zdania, że należy zerwać niepotrzebny związek sztuki z filozofią, by przywrócić obu tym dziedzinom właściwe miejsce.
Atak na World Trade Center, który był przełomem w XXI wieku, utrwalony w postaci obrazów, stał się tragiczną ikoną. - Bardzo szybko, bo w kilka dni po zamachu okazało się, że tak wielka tragedia jest postrzegana z perspektywy artystycznej i jest to przejaw estetyzacji, o której pisze Welsch - podkreśla dr Kasia. Karlheinz Stockhausen, wybitny niemiecki kompozytor powiedział, że "atak na WTC z 11 września 2001 roku był największym dziełem sztuki, o jakim artyści mogą marzyć". Zdaniem Welscha jest to przejaw estetyzacji, czyli sytuacji, w której wszystkie wartości, a przede wszystkim moralne, zostają zastąpione przez wartości estetyczne.
***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Katarzyna Kasia (filozof)

Data emisji: 14.01.2015

Godzina emisji: 23.38

(sm/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od gwieździstej pustki do umiłowania mądrości

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 02:05
Arystoteles był zdania, że szczęście jest możliwe w życiu człowieka, który dobrze żyje i dobrze się ma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga do ideału poprzez piękno. Filozofia Fryderyka Schillera

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 02:13
- Schiller chciał wrócić do ideałów harmonii, pełni i całości. Jedyną rzeczą, która może nam zapewnić człowieczeństwo doskonałe jest właśnie piękno - mówi dr Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiech, który może być okrutny. Filozofia Bergsona

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 03:13
- Bergson za najokrutniejsze zdanie, jakie może wypowiedź człowiek do człowieka uważał dziecięcą frazę "my się z tobą nie bawimy" - mówi dr Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń