X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hegel wiecznie aktualny. Nie słuchamy nauczycielki historii

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 20:00
- Choć uważał, że rozwój rzeczywistości wiedzie ku coraz większej racjonalizacji, to jednak tym, co popycha ludzi do działania, są namiętności - mówi o niemieckim filozofie prof. Jacek Migasiński.
Audio
  • Prof. Jacek Migasiński o filozofii Georga Wilhelma Friedricha Hegla (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Georg Wilhelm Friedrich Hegel był twórcą nowoczesnego systemu idealistycznego(na zdjęciu filozof pędzla Jakoba Schlesingera)
Georg Wilhelm Friedrich Hegel był twórcą nowoczesnego systemu idealistycznego (na zdjęciu filozof pędzla Jakoba Schlesingera)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Georg Wilhelm Friedrich Hegel, twórca nowoczesnego systemu idealistycznego mawiał: "Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła". Niestety to stwierdzenie z przełomu XVIII i XIX w. pozostaje aktualne do dziś, czego dowodem są trwające na świecie wojny. Zdaniem Hegla dzieje się tak dlatego, że wielkie postaci historyczne kierują się egoistycznymi namiętnościami. - One dążą do realizacji własnych interesów i własnej wielkości - wyjaśnia w Jedynce myśli niemieckiego filozofa prof. Jacek Migasiński.

- Hegel pisał: "bohater historii na swej drodze musi zdeptać niejeden niewinny kwiat, by zrealizować to, co rozumne w dziejach". Ta wizja jest bardzo pesymistyczna - dodaje pracownik Instytutu Filozofii UW.

Tym, co współczesny człowiek może wynieść z filozofii Hegla, jest świadomość wiecznie zmieniającej się rzeczywistości. Zamknięcie się we własnym światopoglądzie grozi błędną interpretacją zachodzących procesów. - Potrzebna nam jest dynamika myślenia. Świat się stale zmienia. Ważne, żeby nasze myślenie o nim nie było skostaniałe, bo rzeczywistości nie da się zaszufladkować - podkreśla prof. Migasiński.

***
Tytuł:
Naukowy zawrót głowy

Prowadzenie: Artur Wolski
Goście:
prof. Jacek Migasiński (Instytut Filozofii UW)

Data emisji: 28.01.2015
Godzina emisji: 23.38

bch, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śmiech, który może być okrutny. Filozofia Bergsona

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 03:13
- Bergson za najokrutniejsze zdanie, jakie może wypowiedź człowiek do człowieka uważał dziecięcą frazę "my się z tobą nie bawimy" - mówi dr Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gottfried Wilhelm Leibniz - filozof, który wolał coś od niczego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 11:12
Jego filozofię najlepiej streszcza maksyma "Raczej coś niż nic". G.W. Leibniz twierdził bowiem, że jeśli szukając nie znajdujemy tego, czego pragniemy, to przynajmniej szukajmy tego, co jest możliwe do znalezienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof, który wyjaśnił awangardę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 15:40
Co z "Filozofii nowej muzyki" T.W. Adorna pozostało nam dziś? O tym rozmawialiśmy w "Barierze dźwięku".
rozwiń zwiń