X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jung, czyli filozofia w służbie psychiatrii i na odwrót

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 04:07
- Carl Gustaw Jung wybrał psychiatrię, bo chciał łączyć z filozofią przyrodniczą dziedzinę wiedzy, czyli to co robi medycyna. I to mu się udało - mówi prof. Zofia Rosińska.
Audio
  • Filozofia Carla Gustawa Junga (Z filozofią na ty/ Jedynka)
1909 rok. W pierwszym rzędzie: Zygmunt Freud, Granville Stanley Hall, Carl Gustaw Jung, z tyłu: Abraham A. Brill, Ernest Jones, Sandor Ferenczi
1909 rok. W pierwszym rzędzie: Zygmunt Freud, Granville Stanley Hall, Carl Gustaw Jung, z tyłu: Abraham A. Brill, Ernest Jones, Sandor FerencziFoto: Wikipedia Commons/ Domena Publiczna/ Jung's First Visit to America

Carl Gustaw Jung był pod ogromnym wrażeniem teorii Zygmunta Freuda, jednak nie we wszystkich kwestiach się z nim zgadzał. Myślicieli poróżniło przypisywanie wielkiego znaczenia seksualności, którą Jung umniejszał na rzecz transcendencji i religijności. - To był ogromny zawód dla Freuda, ale również wielkie rozczarowanie dla Junga - tłumaczy w Jedynce profesor z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Do najważniejszych koncepcji, które poza nieświadomością zbiorową wprowadził Jung należą archetypy, które wpływają i określają etapy życia ludzkiego. Uważał również, że dzieciństwo jest ważną częścią rozwoju, jednak podkreślał, że życie dorosłe ma w sobie element twórczej możliwości, za sprawą rozwoju osobowości.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Zofia Rosińska (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 4.02.2015

Godzina emisji: 23.38

(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śmiech, który może być okrutny. Filozofia Bergsona

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 03:13
- Bergson za najokrutniejsze zdanie, jakie może wypowiedź człowiek do człowieka uważał dziecięcą frazę "my się z tobą nie bawimy" - mówi dr Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gottfried Wilhelm Leibniz - filozof, który wolał coś od niczego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 11:12
Jego filozofię najlepiej streszcza maksyma "Raczej coś niż nic". G.W. Leibniz twierdził bowiem, że jeśli szukając nie znajdujemy tego, czego pragniemy, to przynajmniej szukajmy tego, co jest możliwe do znalezienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof, który wyjaśnił awangardę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 15:40
Co z "Filozofii nowej muzyki" T.W. Adorna pozostało nam dziś? O tym rozmawialiśmy w "Barierze dźwięku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hegel wiecznie aktualny. Nie słuchamy nauczycielki historii

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 20:00
- Choć uważał, że rozwój rzeczywistości wiedzie ku coraz większej racjonalizacji, to jednak tym, co popycha ludzi do działania, są namiętności - mówi o niemieckim filozofie prof. Jacek Migasiński.
rozwiń zwiń