Polacy pomogą badać i chronić nietoperze w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 13:26
Ostatni rok był mrocznym czasem dla nietoperzy zamieszkujących Czarny Ląd. Oskarżono je bezpodstawnie o roznoszenie wirusa ebola.
Audio
  • Polacy pomogą badać i chronić nietoperze w Afryce (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Nietoperze oskarżono o roznoszenie wirusa ebola
Nietoperze oskarżono o roznoszenie wirusa ebolaFoto: U.S. Fish and Wildlife Service Headquarters/Wikipedia

W Polsce występuje około 25 gatunków nietoperzy i wszystkie są pod ochroną. W Afryce jest ich znacznie więcej, ale - jak wyjaśnił dr Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra - są zagrożone.

- W Afryce Zachodniej w zeszłym roku około 4 tys. osób zmarło, a podejrzenie o przeniesienie wirusa ebola na ludzi rzucono na nietoperze - wyjaśnia. I choć później oskarżenia odwołano, to lokalne społeczności rozpoczęły wybijanie kolonii nietoperzy bojąc się o swoje zdrowie. - Tymczasem takie działania mogą przynieść całkowicie odwrotny skutek.

Jeśli wybijemy owadożerne nietoperze, będzie więcej komarów, a więc większe ryzyko związane z malarią - podkreślił w Jedynce ekspert. A warto zdawać sobie sprawę, że tylko roznoszona przez komary malaria zabiła w ubiegłym roku w Afryce ponad 130 razy więcej ludzi (ponad pół miliona!) niż gorączka krwotoczna powodowana przez wirus ebola.

Powodów, dla których nietoperze powinny być chronione jest jednak więcej: nietoperze zapylają bananowce i baobaby, roznoszą nasiona wielu roślin, zarówno dzikich, jak i użytkowych.
Na zaproszenie przyrodników z Kenii, badacze nietoperzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" organizują wyprawę naukowo-edukacyjną nad Jezioro Wiktorii w Afryce Wschodniej. Dr Kepel opowiedział o celach wyprawy oraz możliwości wsparcia badaczy za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: dr Andrzej Kepel
Data emisji: 11.02.2015
Godzina emisji: 21.37

(asz/ag)

Czytaj także

Latające cuda natury

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 15:50
Niektóre zwierzęta są tak doskonałe, że nawet komputer nie byłby w stanie ich lepiej zaprojektować. Są lepsze niż wojskowe odrzutowce.
rozwiń zwiń