X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakub Bojko - chłopski Skarga, genialny samouk

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 11:16
"Pisać muszę, bo myślę. A myśleć to znaczy jeść. A któż głodniejszy jest jak lud?" - pisał działacz ludowy w książce "Dwie dusze". W izbach parlamentu zasiadał 40 lat.
Audio
  • Bohaterowie Zielonego Sztandaru: Jakub Bojko (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Senator Jakub Bojko w dniu swoich 75. urodzin. 24.07.1932
Senator Jakub Bojko w dniu swoich 75. urodzin. 24.07.1932Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/audiovis.nac.gov.pl

Jakub Bojko (1857-1943) był nazywany przez znajomych po prostu Kubą. Tym imieniem sygnował także swoje liczne teksty drukowane głównie w prasie ludowej.

Pisał przez całe życie - Władysław Orkan nazwał go chłopskim Skargą - jest autorem tysięcy informacji, krótkich tekstów publicystycznych, wierszy, nowel, gawęd, polemik, a także oryginalnego dziennika. Na pytanie dlaczego pisze odpowiedział w swej książeczce "Dwie dusze": "Pisać muszę, bo czy to pomoże czy nie pomoże, ale pismo moje mnie przeżyje i świadczyć będzie na sądzie bożym za mną". W innym miejscu apelował: "Kochani bracia włościanie, garnijcie się do czytania książek i pamiętajcie, że chłop bez oświaty jest prawdziwym kołkiem w płocie".

120 lat ruchu ludowego - cykl Bohaterowie Zielonego Sztandaru >>>

Jakub Bojko był genialnym samoukiem, ukończył zaledwie kilka klas wiejskiej szkółki. Był człowiekiem ciekawym świata, ale jako młody człowiek nie posiadał pieniędzy na podróżowanie po Polsce. Zatrudnił się jako flisak i odbył  trzy rejsy  Wisłą do Gdańska spławiając drewno. Nieźle przy tym zarobił i zobaczył najważniejsze polskie miasta.  W 1895 roku został wiceprezesem nowo powstałego Stronnictwa Ludowego. I to było przepustką do jego wielkiej kariery politycznej. Kilka miesięcy później został wybrany do Sejmu Krajowego we Lwowie, dwa lata później posłem do sejmu wiedeńskiego. Jakub Bojko pobił rekord posłowania. W sumie w sejmie galicyjskim, wiedeńskim oraz w sejmie i senacie polskim spędzi 40 lat. Dłużej niż Wincenty Witos.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadzili: Dorota Truszczak i red. Andrzej Sowa
Gość: historyk dr hab. Arkadiusz Indraszczyk
Data emisji: 17.02.2015
Godzina emisji: 23.14

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karol Lewakowski - ojciec ruchu ludowego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 11:35
"Bohaterowie Zielonego Sztandaru" to cykl audycji przygotowany przez Radiową Jedynkę z okazji 120-lecia ruchu ludowego w Polsce. Pierwszy odcinek poświęcony był Karolowi Lewakowskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kronika Powstania Styczniowego dostępna na płytach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
Przez cały 2013 rok - rok jubileuszowy, w którym minęło 150 lat od powstania styczniowego - na antenie Radiowej Jedynki nadawaliśmy dźwiękową historię tamtych wydarzeń.
rozwiń zwiń