Simone de Beauvoir, ideologia gender i dzisiejsza rola kobiet

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 01:22
Za życia okrzyknięto ją skandalistką. Szokowała śmiałymi i niezależnymi poglądami. - Simone de Beauvoir zajęła się problematyką kobiet i zapoczątkowała drugą falę feminizmu - mówi prof. Magdalena Środa.
Audio
  • Prof. Magdalena Środa mówi o myśli Simon de Beauvoir (Z filozofią na ty/ Jedynka)
Simone de Beauvoir ze swoim życiowym partnerem Jean-Paul Sartrem
Simone de Beauvoir ze swoim życiowym partnerem Jean-Paul SartremFoto: Government Press Office Israel/Wikipedia

Zajęła się taką tematyką, ponieważ namówił ją na to jej partner Jean-Paul Sartre. Początkowo miała napisać artykuł, który przerodził się w kilkusetstronicową książkę "Druga płeć", w której padły słowa "nie rodzimy się kobietami, tylko stajemy się nimi". - To powiedzenie dziś przyjęło tą potworną postać tzw. ideologii gender. Simone de Beauvoir chciała powiedzieć, że kobieta nie jest istotą naturalną, bo jest ukształtowana przez kulturę - opowiada filozof.
Profesor dodaje, że według francuskiej myślicielki liczba ról kobiecych jest ograniczona, a poza tym kobieta jest zdeterminowana przez kulturę. W czasie pierwszej fali feminizmu, przypadającej na XIX wieku, kobiety domagały się podstawowych praw np. zawodowych, do głosowania, zaś w drugiej fali pojawia się refleksja nad kobiecością. - Simone de Beauvoir zajmowała się pytaniem kim jest kobieta w kulturze - wyjaśnia prof. Środa.
Gość Jedynki mówi również, co zdaniem Simone de Bauvoir może wyzwolić kobietę i jaka jest droga pań do wolności.
***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Artur Wolski

Gość: profesor Magdalena Środa (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 11.03.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/ag

Czytaj także

Hegel wiecznie aktualny. Nie słuchamy nauczycielki historii

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 20:00
- Choć uważał, że rozwój rzeczywistości wiedzie ku coraz większej racjonalizacji, to jednak tym, co popycha ludzi do działania, są namiętności - mówi o niemieckim filozofie prof. Jacek Migasiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oszołom" John Stuart Mill miał pomysł na naprawę demokracji

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 17:58
- John Stuart Mill stawiał na debatę publiczną i upodmiotowienie ludzi w tej debacie, czyli udzielenie głosu ludziom, których na co dzień nie słychać - mówi dr hab. Tomasz Wiśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem z Karolem Marksem. Czy jego teorie są dziś aktualne?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 02:17
Twierdził, że historia lubi się powtarzać. Żył w burzliwych czasach, a jego dzieła stały się inspiracją dla wielu rewolucji. Jak dziś rozumiemy myśl Karola Marksa?
rozwiń zwiń