Trudne pytania o in vitro. Genetyk odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 23:50
- Każda ingerencja, która dotyczy człowieka, jest czymś bardzo delikatnym - o wątpliwościach związanych z zapłodnieniem pozaustrojowym mówi w Jedynce prof. Ewa Bartnik.
Audio
  • Prof. Ewa Bartnik wyjaśnia na czym polega zapłodnienie metodą in vitro i komentuje związane z jej stosowaniem wątpliwości (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Zapłodnienie pozaustrojowe polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza żeńskim układem rozrodczym w warunkach laboratoryjnych. Zarodek utworzony w ten sposób jest następnie przeniesiony do macicy kobiety, gdzie dalej się normalnie rozwija tak, jak w przebiegu zwykłej ciąży.
Zapłodnienie pozaustrojowe polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza żeńskim układem rozrodczym w warunkach laboratoryjnych. Zarodek utworzony w ten sposób jest następnie przeniesiony do macicy kobiety, gdzie dalej się normalnie rozwija tak, jak w przebiegu zwykłej ciąży. Foto: East News/Glow Images

Mija 5 lat od przyznania brytyjskiemu biologowi Robertowi Geoffreyowi Edwardsowi Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za opracowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego, czyli za in vitro. Pierwszą osobą, która przyszła na świat w wyniku zastosowania tej metody była Louise Brown. Stało się to 25 lipca 1978 roku, a 9 lat później dokonano pierwszego zapłodnienia pozaustrojowego u człowieka w Polsce.

Do dziś nie mamy jednak uregulowań prawnych (Sejm dopiero pracuje nad projektem ustawy o in vitro), a sama metoda budzi wiele wątpliwości natury etycznej i naukowej. Przeprowadzenie zapłodnienia pozaustrojowego zakłada stymulację hormonalną w celu uwolnienia kilku komórek jajowych w jednym cyklu miesiączkowego kobiety, umieszczanie komórki jajowej poza organizmem kobiety, ingerencję w strukturę komórki w trakcie implantacji plemnika igłą, a także dopuszcza zamrażanie zarodków. Przeciwnicy in vitro podnoszą też argument dziedziczenia wad genetycznych i mutacji genów czy większą liczbę poronień ciąż uzyskanych dzięki in vitro.

Gość Radiowej Jedynki mówi o poszczególnych procedurach, wyjaśnia czym jest piętno genomowe, podkreśla znaczenie dobrze przeprowadzonych, a więc wiarygodnych i znaczących statystycznie badań porównawczych oraz odpowiada na pytania o granice ingerencji w naturę i odległe w czasie skutki stosowania zapłodnienia pozaustrojowego.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: prof. Ewa Bartnik (genetyk, biolog UW i PAN)
Data emisji: 14.03.2015
Godzina emisji: 23.30

asz/mg

Czytaj także

Bezpłodność to choroba cywilizacyjna. In vitro to jedna z metod jej leczenia

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 09:00
- Jeśli parlament nie uchwali ustawy o in vitro będziemy pracować tak, jak obecnie - mówił w Radiowej Jedynce dr Grzegorz Mrugacz. We wtorek rząd przyjął projekt ustawy i skierował go do dalszych prac w parlamencie. Ministrowie liczą, że ustawa zostanie przyjęta jeszcze przed sejmowymi wakacjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: in vitro tworzy życie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 12:57
- Jeżeli medycyna potrafi dzisiaj pomóc ludziom walczącymi z problemami niepłodności, to dlaczego politycy PiS i prawicy chcą tego Polakom zabronić? - zastanawiał się w radiowej Jedynce minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt ustawy o leczeniu niepłodności skierowany do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 15:21
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, w piątek premier Ewa Kopacz podpisała projekt ustawy o leczeniu niepłodności, w tym metodą in vitro. Następnie dokument został skierowany do Sejmu.
rozwiń zwiń