Kiedy narodził się czas?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 23:10
Czym jest czas? Czy jest wieczny, a jeżeli nie, to kiedy i z jakiego powodu się pojawił? O czasie w radiowej Jedynce rozmawiamy z księdzem profesorem Michałem Hellerem, kosmologiem, filozofem i teologiem.
Audio
  • Ksiądz prof. Michał Heller o czasie (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Najprawdopodobniej czas nie istnieje od zawsze
Najprawdopodobniej czas nie istnieje od zawszeFoto: bjearwicke/freeimages.com/cc

Czas płynie, czy stoi w miejscu? - Według jednej z koncepcji czas płynie, czego doświadczamy na własnym ciele. Według innej, czas stoi w miejscu, a my płyniemy. Rzecz ciekawa - można podjąć próbę interpretacji obu tych koncepcji, że one są komplementarne, nie wykluczają się - powiedział ksiądz profesor Michał Heller, założyciel Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.
Czy czas istnieje od zawsze? - Różne są teorie, ale one wszystkie prowadzą do pewnych dosyć wspólnych wniosków. Prawdopodobnie, bo takiej ostatecznej teorii jeszcze nie ma, w tych najwcześniejszych stanach Wszechświata nie było czasu i przestrzeni. Czas i przestrzeń wyłaniają się dopiero później, gdy świat się stał rzadszy i mniej gorący - wyjaśnił gość audycji "Naukowy zawrót głowy". Wysłuchaj całej audycji, w której ks. prof. Heller opowiada o różnych teoriach dotyczących czasu.
***
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: ks. prof. Michał Heller (kosmolog, filozof, teolog)
Data emisji: 17.03.2015
Godzina emisji: 23.10
kk/ag

Czytaj także

Młodzi naukowcy rzucają wyzwanie toksynom i bakteriom

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 14:50
Dr Magdalena Kulma i dr Wiktor Lewandowski zostali laureatami trzeciej edycji programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej " Inter".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem z Karolem Marksem. Czy jego teorie są dziś aktualne?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 02:17
Twierdził, że historia lubi się powtarzać. Żył w burzliwych czasach, a jego dzieła stały się inspiracją dla wielu rewolucji. Jak dziś rozumiemy myśl Karola Marksa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Zderzacz Hadronów znów pracuje

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 17:03
W czwartek (12.03) rozpoczął się Run 2, czyli rozruch największego urządzenia na świecie, tzn przyspieszacza cząstek LHC. Był nieczynny od 2013 roku.
rozwiń zwiń