Zwiędła nadzieja, kwitnące życie towarzyskie i Jean-Paul Sartre

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 12:13
Francuski filozof, powieściopisarz i dramaturg był też wielbicielem życia towarzyskiego i… kobieciarzem.
Audio
  • Prof. Magdalena Środa opowiada o egzystencjalistach i przybliża słuchaczom Jedynki postać Jean-Paula Sartre'a (Z filozofią na Ty/Jedynka)
Kim był Jean-Paul Sartre? Mówimy o tym w kolejnym odcinku audycji z cyklu Z filozofią na Ty
Kim był Jean-Paul Sartre? Mówimy o tym w kolejnym odcinku audycji z cyklu "Z filozofią na Ty"Foto: Ignoto/Wikimedia Commons

– Jest mnóstwo anegdot na temat kobiet, z którymi sypiał, ale nie był to tylko fircyk w zalotach. On bardzo poważnie studiował filozofię – tłumaczy prof. Magdalena Środa.

W powojennym Paryżu Sartre organizował zebrania intelektualistów, podczas których propagował egzystencjalizm. Gość cyklu "Z filozofią na Ty" mówi o założeniach tego ruchu i powojennej Europie, która próbowała zmierzyć się z tragedią Holokaustu. – Nad wszystkim unosił się nastrój pesymizmu, rozpaczy i absurdu – podsumowuje.

Prof. Magdalena Środa opowiada w audycji o zwiędłej nadziei i kwitnącym życiu towarzyskim egzystencjalistów. Tłumaczy też, co łączyło ich z czarnymi golfami i czarną kawą.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadził: Artur Wolski
Gość: prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 18.03.2015
Godzina emisji: 23.32

iwo/asz

Czytaj także

Jean-Paul Sartre – bał się, że straci wolność

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 05:40
Cała jego twórczość jest walką o zabicie w sobie drobnomieszczanina. Tak bardzo do tego dążył, że odmówił nawet przyjęcia literackiej Nagrody Nobla. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem z Karolem Marksem. Czy jego teorie są dziś aktualne?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 02:17
Twierdził, że historia lubi się powtarzać. Żył w burzliwych czasach, a jego dzieła stały się inspiracją dla wielu rewolucji. Jak dziś rozumiemy myśl Karola Marksa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Simone de Beauvoir, ideologia gender i dzisiejsza rola kobiet

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 01:22
Za życia okrzyknięto ją skandalistką. Szokowała śmiałymi i niezależnymi poglądami. - Simone de Beauvoir zajęła się problematyką kobiet i zapoczątkowała drugą falę feminizmu - mówi prof. Magdalena Środa.
rozwiń zwiń