Tomasz Nocznicki - autorytet chłopskiej lewicy niepodległościowej

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 11:02
Uważał, że cały ruch ludowy powinien walczyć o oświatę dla ludu oraz o pełny dostęp do nauki dla wszystkich dzieci wiejskich.
Audio
  • Bohaterowie Zielonego Sztandaru: Tomasz Nocznicki (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Tomasz Nocznicki
Tomasz NocznickiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Urodzony w 1862 roku Tomasz Nocznicki dostrzegał i wytykał wady chłopów. Wskazywał ich trzech wrogów: lenistwo duszy, ciemnotę i pijaństwo. Był autorem słynnych słów: "Ucz się chłopie, bo jeśli nie będziesz się uczył, to będziesz głupi, to cię po wiek wieków będą wyzyskiwali, a ty się będziesz upadlał, i różnych niewiele wartych, a nieraz - z przeproszeniem - błaznów całował po rękach i tytułował ich aż wielmożnymi".

120 lat ruchu ludowego - cykl Bohaterowie Zielonego Sztandaru >>>

Dzięki swojej działalności społecznej i publicystycznej stał się jednym z autorytetów chłopskiej lewicy niepodległościowej. Był publicystą, współzałożycielem czasopisma "Zarania", posłem na sejm, senatorem II Rzeczypospolitej i wiceministrem w rządzie Jędrzeja Moraczewskiego.

Do Polskiego Stronnictwa Ludowego należał do 1931 roku. Zmarł zaraz po wysiedleniu przez Niemców z ruin Warszawy po upadku powstania warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadzili: Dorota Truszczak i red. Andrzej Sowa
Gość: dr hab. Arkadiusz Indraszczyk (historyk)
Data emisji: 24.03.2015
Godzina emisji: 23.14

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Bojko - chłopski Skarga, genialny samouk

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 11:16
"Pisać muszę, bo myślę. A myśleć to znaczy jeść. A któż głodniejszy jest jak lud?" - pisał działacz ludowy w książce "Dwie dusze". W izbach parlamentu zasiadał 40 lat.
rozwiń zwiń