Niemiec, który opisał mechanizm propagandy III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:33
Historia II wojny światowej wciąż budzi zainteresowanie, zwłaszcza, że pojawiają się nowe dokumenty dotyczące tamtych czasów. Jednym z nich jest "Dziennik sprzeciwu. Tajne zapiski obywatela III Rzeszy".
Audio
  • "Dziennik sprzeciwu. Tajne zapiski obywatela III Rzeszy" to opis propagandy, jaką uprawiały hitlerowskie Niemcy (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels (C)
Minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels (C)Foto: Niemiecki Archiwum Państwowe

Autorem jest Friedrich Kellner, który opisuje, co działo się w latach 1939-1942 na prowincji i demaskuje mechanizm propagandy III Rzeszy. Kellner zmarł w 1970 roku, a w Niemczech książka ukazała się dopiero w 2010 roku.

Prof. Andrzej Kopacki wyjaśnia w Jedynce, że zapiski trafiły do wnuka Kellnera, a ponieważ rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, więc tam po przeredagowaniu zostały złożone w archiwum George’a W. Busha. Dopiero stamtąd trafiły do Niemiec, jako projekt wydawniczy.

Naukowiec  zwraca również uwagę na wiele przemilczeń w materiałach Kellnera. Wyjaśnia, jak została opisana kwestia żydowska i czy na podstawie tej lektury można wysnuć wniosek, że Niemcy nie byli świadomi okrucieństw totalitaryzmu.

Maria Krawczyk przybliża natomiast tło historyczne, a przede wszystkim postać Friedricha Kellnera.

Książka ukazała się nakładem Ośrodka Karta w serii Świadectwa XX wieku.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Andrzej Kopacki (Wydział Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor "Literatury na świecie", tłumacz "Dziennika sprzeciwu…"), Maria Krawczyk (Ośrodek Karta)

Data emisji: 1.04.2015

Godz. emisji: 21.37

ag/tj

Czytaj także

Zdrajca czy chłodny obserwator? Hans von Lehndorff i jego dziennik

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 05:19
Stosunek opinii publicznej w Niemczech do dziennika lekarza z Prus Wschodnich, Hansa von Lehndorffa bywał różny. Książka "Dziennik z Prus Wschodnich", która zrobiła furorę za naszą zachodnią granicą, właśnie ukazała się po polsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski historyk o Holokauście: to nie była niewiedza, tylko zła wola

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 11:42
Tak o bierności Zachodu wobec Zagłady mówi brytyjski historyk profesor Michael Fleming.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy z Rosjanami napisali podręcznik do historii. Spór o pakt Ribbentrop-Mołotow

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 12:31
Historycy z Niemiec i Rosji przedstawili wspólny podręcznik metodyczny do historii XX wieku. Publikacja zawiera dwa odmienne stanowiska, co do interpretacji paktu Ribbentrop-Mołotow i jego skutków dla Polski.
rozwiń zwiń