Uczona, która nie bała się marzyć

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 12:56
- Niemożliwością było, by w Warszawie po 123 latach niewoli i po I wojnie światowej powstał Instytut Radowy. A Skłodowska-Curie nie tylko marzyła, ale i doprowadziła to marzenie do kształtów rzeczywistych - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak.
Audio
  • Historia Instytutu Radowego, który powstał z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie, a dzięki składkom polskiego społeczeństwa (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Uroczystość otwarcia Instytutu Radowego im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Wawelskiej w Warszawie. Stoją od lewej: dr Bronisława Dłuska, ambasador Francji w Polsce Jules Laroche, Maria Skłodowska-Curie, dr Franciszek Łukaszczyk, prof. Claude Regaud - dyrektor Instytutu Radowego w Paryżu. 29.05.1932
Uroczystość otwarcia Instytutu Radowego im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Wawelskiej w Warszawie. Stoją od lewej: dr Bronisława Dłuska, ambasador Francji w Polsce Jules Laroche, Maria Skłodowska-Curie, dr Franciszek Łukaszczyk, prof. Claude Regaud - dyrektor Instytutu Radowego w Paryżu. 29.05.1932Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/audiovis.nac.gov.pl

W tym roku przypada 90. rocznica wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego pod Instytut Radowy w Warszawie. Miał to być drugi na świecie, po paryskim - założonym w 1914 roku - ośrodek, w którym leczeni są chorzy na raka. Instytut powstał z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie, która już w 1923 roku powiedziała: "Mojem najgorętszem życzeniem jest powstanie Instytutu Radowego w Warszawie". Na budowę przeznaczono składki społeczeństwa. Był to "dar narodowy" dla wielkiej uczonej. W 1925 roku uczona przybyła na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, podobnie jak w 1932 roku, kiedy Instytut był otwierany.

O tym, jak doszło do zdobycia grama radu dla ośrodka, tajemniczych wydarzeniach i odkryciach w Instytucie po II wojnie światowej opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak.

Z archiwalnych wypowiedzi zamieszczonych w audycji dowiadujemy się też jak wyglądało życie rodzinne Marii Skłodowskiej-Curie i jej córek oraz jak wyglądała paryska pracownia noblistki.
***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: Małgorzata Sobieszczak-Marciniak (Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie)
Data emisji: 15.04.2015
Godzina emisji: 21.30

asz/tj

Czytaj także

Skłodowska-Curie i Paul Langevin. Związek, który wstrząsnął Francją

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 12:11
- Monumentalnym skrzywieniem jest postrzeganie Marii Skłodowskiej-Curie jako osoby pozbawionej uczuć - mówił w Jedynce Maciej Karpiński o swojej książce "Maria i Paul. Miłość geniuszy".
rozwiń zwiń