X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uczona, która nie bała się marzyć

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 12:56
- Niemożliwością było, by w Warszawie po 123 latach niewoli i po I wojnie światowej powstał Instytut Radowy. A Skłodowska-Curie nie tylko marzyła, ale i doprowadziła to marzenie do kształtów rzeczywistych - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak.
Audio
  • Historia Instytutu Radowego, który powstał z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie, a dzięki składkom polskiego społeczeństwa (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Uroczystość otwarcia Instytutu Radowego im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Wawelskiej w Warszawie. Stoją od lewej: dr Bronisława Dłuska, ambasador Francji w Polsce Jules Laroche, Maria Skłodowska-Curie, dr Franciszek Łukaszczyk, prof. Claude Regaud - dyrektor Instytutu Radowego w Paryżu. 29.05.1932
Uroczystość otwarcia Instytutu Radowego im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Wawelskiej w Warszawie. Stoją od lewej: dr Bronisława Dłuska, ambasador Francji w Polsce Jules Laroche, Maria Skłodowska-Curie, dr Franciszek Łukaszczyk, prof. Claude Regaud - dyrektor Instytutu Radowego w Paryżu. 29.05.1932Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/audiovis.nac.gov.pl

W tym roku przypada 90. rocznica wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego pod Instytut Radowy w Warszawie. Miał to być drugi na świecie, po paryskim - założonym w 1914 roku - ośrodek, w którym leczeni są chorzy na raka. Instytut powstał z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie, która już w 1923 roku powiedziała: "Mojem najgorętszem życzeniem jest powstanie Instytutu Radowego w Warszawie". Na budowę przeznaczono składki społeczeństwa. Był to "dar narodowy" dla wielkiej uczonej. W 1925 roku uczona przybyła na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, podobnie jak w 1932 roku, kiedy Instytut był otwierany.

O tym, jak doszło do zdobycia grama radu dla ośrodka, tajemniczych wydarzeniach i odkryciach w Instytucie po II wojnie światowej opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak.

Z archiwalnych wypowiedzi zamieszczonych w audycji dowiadujemy się też jak wyglądało życie rodzinne Marii Skłodowskiej-Curie i jej córek oraz jak wyglądała paryska pracownia noblistki.
***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: Małgorzata Sobieszczak-Marciniak (Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie)
Data emisji: 15.04.2015
Godzina emisji: 21.30

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skłodowska-Curie i Paul Langevin. Związek, który wstrząsnął Francją

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 12:11
- Monumentalnym skrzywieniem jest postrzeganie Marii Skłodowskiej-Curie jako osoby pozbawionej uczuć - mówił w Jedynce Maciej Karpiński o swojej książce "Maria i Paul. Miłość geniuszy".
rozwiń zwiń