Stanisław Brzozowski - filozof oporny na ideologie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 03:29
- Stanisław Brzozowski pozostawił po sobie książkę-legendę i legendę biograficzną. Żył na przełomie wieków i był jednym z najwybitniejszych polskich intelektualistów tego czasu - mówi Eliza Kącka.
Audio
  • Myśl filozoficzna Stanisława Brzozowskiego (Z filozofią na ty/ Jedynka)
- Stanisław Brzozowski w Polsce widział deficyt odpowiedzialności za siebie samych. Dlatego mesjanizm nazywał mentalnością, która czyni nas bezradnymi - mówi o filozofie Eliza Kącka
- Stanisław Brzozowski w Polsce widział deficyt odpowiedzialności za siebie samych. Dlatego mesjanizm nazywał mentalnością, która czyni nas bezradnymi - mówi o filozofie Eliza KąckaFoto: pixabay/domena publiczna

Specjalistka z Instytutu Polonistyki UW dodaje, że był postacią problematyczną zarówno dla samego siebie, jak i dla osób, które się z nim stykały. - Po dziś dzień ciągle mamy problem z Brzozowskim - podkreśla Eliza Kącka.

Filozof i publicysta miał poglądy lewicowe, ale nie odżegnywał się od Boga i religii. Jak inspiracje Fryderykiem Nietzschem oraz włoskimi i angielskimi kulturami odbijały się na jego twórczości? Z jakich powodów krytykował mesjanizm? Wszystkiego dowiesz się z dźwięku.

***

Tytuł audycji: Z filozofią na ty

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Eliza Kącka (Instytut Polonistyki UW)

Data emisji: 29.04.2015

Godzina emisji: 23.30

sm/asz

Czytaj także

Bez perspektyw, czyli człowiek jednowymiarowy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 16:18
Filozofia może być skutecznym narzędziem w sprawowaniu władzy i procesach zarządzania. Dowodził też tego Herbert Marcuse, niemiecko-amerykański filozof rewolty studenckiej lat 60. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tracimy kontakt z rzeczywistością. Ktoś to przewidział

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 15:36
W dobie internetu myśl psychiatry Antoniego Kępińskiego nabiera nowych znaczeń. - On pisał o derealizacji, czyli utracie granicy między fantazją i tym, co realne - mówi prof. Zofia Rosińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z jego myśli czerpią Myslovitz, Kazik, Kult...

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 04:18
Erich Fromm jest nieustającą inspiracją również dla popkultury. Co sprawia, że myśl filozofa nie traci na aktualności?
rozwiń zwiń