Przełomowa dla nauki teoria, której można nie zauważyć

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 03:40
- To definiuje geniusz Alberta Einsteina, że był w stanie zobaczyć jak funkcjonuje wszechświat - mówi dr Marta Fikus-Kryńska.
Audio
  • Filmowiec i noblista mają zadanie dla fizyków (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Albert Einstein to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Na zdj. z 1 października 1940 roku Einstein został zaprzysiężony jako obywatel Stanów Zjednoczonych
Albert Einstein to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Na zdj. z 1 października 1940 roku Einstein został zaprzysiężony jako obywatel Stanów ZjednoczonychFoto: Pixabay/lic. CC0 Public Domain

Na tegorocznym 19. Pikniku Naukowym będzie można zobaczyć na własne oczy, jak wyglądał charakter pisma Alberta Einsteina. Z wielkim naukowcem przyjaźniła się Maria Skłodowska-Curie. To właśnie polska noblistka rekomendowała autora teorii względności na stanowisko profesora uniwersytetu w Zurychu. - Jest ślad osobistego życia dwójki wielkich uczonych, którzy są dla nas ikonami. Ponadto będzie można zobaczyć, jak wyglądał dyplom noblowski Einsteina - opowiada gość radiowej Jedynki.

Świecące glony, spojrzenie na świat z perspektywy pszczół, jak działają neony, możliwość zrobienia zdjęcia na liściu, to tylko niektóre z atrakcji Pikniku Naukowego, o których mowa jest w audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: dr Marta Fikus-Kryńska (przewodnicząca zespołu programowego tegorocznego 19. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik), Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 5.05.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy termin i temat kolejnego 19. Pikniku Naukowego!

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 19:19
Bijąca rekordy popularności, największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę odbędzie się w sobotę 9 maja 2015 roku – już po raz dziewiętnasty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy. Poznaj sekrety taśmy filmowej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 11:54
Retuszowanie zniszczonych i dotkniętych przez czas taśm filmowych klatka po klatce - brzmi mało interesująco? Innego zdania jest Anna Sienkiewicz-Rogowska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W bananie i salcesonie też znajdziesz substancje promieniotwórcze

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 12:04
- Naturalne substancje promieniotwórcze znajdują się w nieoczekiwanych miejscach: pożywieniu, wodzie, powietrzu, a nawet naszych ciałach - wyjaśnia Ewa Droste.
rozwiń zwiń