Archeologia od kuchni. "Okropne jest życie kucharza na misji"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 15:16
- Na wyprawę do Syrii zaproszono mnie pod warunkiem, że będę zajmowała się kuchnią. Przyjęłam to entuzjastycznie, nie mając pojęcia, na co się porywam - mówiła w Jedynce Xenia Kolińska.
Audio
  • Polscy archeolodzy opowiadają o najstarszej kucharskiej książce świata oraz życiu na misji z perspektywy kuchni (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Sposób serwowania dań nie zmienił się od starożytności
Sposób serwowania dań nie zmienił się od starożytnościFoto: D. Piasecki

Archeolog i dziennikarka jest autorką książki "Garnek archeologa", której premiera odbędzie na Targach Książki w Warszawie. Składa się na nią kilkanaście opowieści, inspirowanych wydarzeniami, których akcja toczy się na terenie Egiptu, Syrii i irackiego Kurdystanu. To opowieść o pracy polskich specjalistów, którzy poznali, czym jest mentalna odmienność ludzi Wschodu i Zachodu. Autorka pisze o aspektach codziennego życia misji archeologicznych, począwszy od warunków mieszkaniowych, przez relacje z miejscową ludnością, a skończywszy na orientalnej kuchni.

- Gotowanie dla misji, która żyje własnym rytmem, jest koszmarem: pobudka o godz. 4 rano, żeby zacząć prace przed upałem; jeśli dojeżdża się na stanowisko, to trzeba wstać dwie godziny wcześniej, przygotować posiłek i zaplanować następne. To przeszło moje najśmielsze wyobrażenia, nie wspominając o logistyce - tłumaczyła autorka książki.

Xenia Kolińska i jej mąż prof. Rafał Koliński spędzili trzy sezony na stanowisku Tell Arbid w północno-wschodniej Syrii. A właśnie z rejonu Bliskiego Wschodu pochodzi nastrasza książka kucharska świata, którą datuje się na połowę drugiego tysiącela p.n.e. - Odkryto ponad czterdzieści przepisów rozpisanych pismem klinowym na kilka kamiennych tabliczek. Nie wszystkie udało się jednak oczytać - tłumaczył prof. Rafał Koliński.

Komu służyła księga, jakie znajdują się w niej przepisy i kto ich używał? Również o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: Xenia Kolińska, prof. Rafał Koliński (archeolodzy)

Data emisji: 13.05.2015

Godzina emisji: 21.37

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kurdystan. Rajska Dolina w cieniu wojny

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 01:12
W Regionie Kurdystanu, autonomicznej jednostce Iraku, polscy archeolodzy dokumentują architekturę i ślady współistnienia wielu kultur i religii. W ostatnich miesiącach ten obszar stał się celem ataków Państwa Islamskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolodzy odkryli grobowiec Aleksandra Macedońskiego?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 08:00
- Odkrywanie w XXI w. tak wielkich grobowców, jak ten w Amfipolis, to coś unikatowego. Świat antyczny jest już dość dobrze przeorany przez archeologów i poszukiwaczy skarbów - mówi prof. Piotr Dyczek.
rozwiń zwiń