Paul Ricoeur wciąż aktualny. Paradygmat przekładu i wieża Babel

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 02:30
Czy powinno się tłumaczyć zgodnie z sensem czy literą? Jak rozumieć mit wieży Babel? Na te i inne pytania, związane z przekładem, próbował odpowiedzieć filozof Paul Ricoeur.
Audio
  • Paul Ricoeur - filozofia jako sztuka przekładu (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
- Interpretując mit wieży Babel Paul Ricoeur utrzymywał, że można opowieść biblijną potraktować jako przekleństwo, a z drugiej jako swego rodzaju dar, ponieważ różnorodność języków umożliwia przekład i wręcz wyzwala jego potrzebę - mówi Stanisław Gromadzki obraz Pietera Bruegela (starszego), Wieża Babel, z 1563 r.
- Interpretując mit wieży Babel Paul Ricoeur utrzymywał, że można opowieść biblijną potraktować jako przekleństwo, a z drugiej jako swego rodzaju dar, ponieważ różnorodność języków umożliwia przekład i wręcz wyzwala jego potrzebę - mówi Stanisław Gromadzki/ obraz Pietera Bruegela (starszego), Wieża Babel, z 1563 r.Foto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Paul Ricoeur urodził się w 1913, a zmarł w 2005 roku. Zasłynął z koncepcji hermeneutyki filozoficznej. - Ricoeur starał się pokazać, że hermeneutyka jest pewną teorią operacji rozumienia w odniesieniu do interpretacji tekstu. Ten związek rozumienia z interpretacją był istotny dla ricoerowskiej koncepcji paradygmatu przekładu - mówi Stanisław Gromadzki, redaktor naczelny "Przeglądu filozoficzno-literackiego".

Francuski filozof jest znany z tego, że starał się pogodzić wymiary niesprowadzalne do siebie. Z jednej strony utrzymywał, że można opowiedzieć się po stronie wyśrubowanych kryteriów przekładu, którym nie sposób sprostać, z drugiej - uważał, że tego typu wymagania trzeba oddalić, kierując się wymogiem wierności bądź zdrady. Co to dokładnie oznacza, gość Jedynki tłumaczy w dalszej części audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Stanisław Gromadzki (redaktor naczelny "Przeglądu filozoficzno-literackiego")

Data emisji: 13.05.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/pg

Czytaj także

Z jego myśli czerpią Myslovitz, Kazik, Kult...

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 04:18
Erich Fromm jest nieustającą inspiracją również dla popkultury. Co sprawia, że myśl filozofa nie traci na aktualności?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Brzozowski - filozof oporny na ideologie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 03:29
- Stanisław Brzozowski pozostawił po sobie książkę-legendę i legendę biograficzną. Żył na przełomie wieków i był jednym z najwybitniejszych polskich intelektualistów tego czasu - mówi Eliza Kącka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protoplasta myślenia naukowego, którego inspirowało światło

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 09:00
Już w XII wieku Robert Grosseteste twierdził, że ważne są fakty, a nie tylko stwierdzenie przyczyny. - Miał rację i był autorem zmiany w ówczesnym myśleniu naukowym - mówi Marcin Trepczyński.
rozwiń zwiń