X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Karski. Jedno życie, pierwsza biografia

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 13:47
- Nie było do tej pory biografii obejmującej całe życie Jana Karskiego. Istnieją jedynie książki dotyczące jego działalności podczas II wojny światowej - mówił w Jedynce Waldemar Piasecki.
Audio
  • Jedyna taka biografia Jana Karskiego (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Jan Karski
Jan KarskiFoto: Muzeum Historii Polski/mat. prasowe

Waldemar Piasecki przyjaźnił się z Janem Karskim. - Gdybyśmy się nie poznali, nie byłoby tej książki - powiedział. Pierwszy raz spotkali się  w 1988 roku. Przetłumaczył na język polski jego  "Tajne Państwo". Biografia "Jan Karski. Jedno życie. Kompletna historia. Tom 1.(1914-1939) Madagaskar" jest konsekwencją tej znajomości. - Bronił się przed tą książką. Twierdził, że nie stanowi tematu na biografię, nie jest materiałem na bohatera - tłumaczył gość Jedynki.

Jan Karski - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Piasecki podkreślał, Jan Karski był człowiekiem idei. Potrafił słuchać, wiedział co mówi, a nie mówił co wie. Często też usuwał się w cień nie dbając o zaszczyty. Uważał, że do prymatu państwa - a nie narodu i religii - należy organizacja życia społecznego. - Był sprawiedliwy i szczery do bólu. Dżentelmenem, ideałem sługi publicznego i dyplomaty - powiedział dziennikarz i pisarz. Jego zdaniem, dramatem jest to, że wolna Polska tylko przez 10 lat po transformacji ustrojowej mogła korzystać z doświadczenia człowieka, który ujawnił aliantom okrucieństwa i zbrodnie Holokaustu. Jak powiedział, Jan Karski odszedł za szybko.

W nagraniu audycji Waldemar Piasecki wyjaśnił również, dlaczego w tytule pierwszej części biografii Karskiego pojawia się Madagaskar.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Waldemar Piasecki (dziennikarz, pisarz)

Godzina emisji: 23.34

Data emisji: 30.05.2015

tj/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski Żyd obciąża USA o brak reakcji na Holocaust

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 21:16
- Raport Jana Karskiego i jego spotkanie z Rooseveltem były bardzo konkretne. Opowiadały również o tym, co dzieje się o warszawskim getcie i obozie przejściowym w Izbicy Lubelskiej - mówił w Jedynce reżyser Sławomir Grünberg.
rozwiń zwiń