Jan Karski. Jedno życie, pierwsza biografia

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 13:47
- Nie było do tej pory biografii obejmującej całe życie Jana Karskiego. Istnieją jedynie książki dotyczące jego działalności podczas II wojny światowej - mówił w Jedynce Waldemar Piasecki.
Audio
  • Jedyna taka biografia Jana Karskiego (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Jan Karski
Jan KarskiFoto: Muzeum Historii Polski/mat. prasowe

Waldemar Piasecki przyjaźnił się z Janem Karskim. - Gdybyśmy się nie poznali, nie byłoby tej książki - powiedział. Pierwszy raz spotkali się  w 1988 roku. Przetłumaczył na język polski jego  "Tajne Państwo". Biografia "Jan Karski. Jedno życie. Kompletna historia. Tom 1.(1914-1939) Madagaskar" jest konsekwencją tej znajomości. - Bronił się przed tą książką. Twierdził, że nie stanowi tematu na biografię, nie jest materiałem na bohatera - tłumaczył gość Jedynki.

Jan Karski - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Piasecki podkreślał, Jan Karski był człowiekiem idei. Potrafił słuchać, wiedział co mówi, a nie mówił co wie. Często też usuwał się w cień nie dbając o zaszczyty. Uważał, że do prymatu państwa - a nie narodu i religii - należy organizacja życia społecznego. - Był sprawiedliwy i szczery do bólu. Dżentelmenem, ideałem sługi publicznego i dyplomaty - powiedział dziennikarz i pisarz. Jego zdaniem, dramatem jest to, że wolna Polska tylko przez 10 lat po transformacji ustrojowej mogła korzystać z doświadczenia człowieka, który ujawnił aliantom okrucieństwa i zbrodnie Holokaustu. Jak powiedział, Jan Karski odszedł za szybko.

W nagraniu audycji Waldemar Piasecki wyjaśnił również, dlaczego w tytule pierwszej części biografii Karskiego pojawia się Madagaskar.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Waldemar Piasecki (dziennikarz, pisarz)

Godzina emisji: 23.34

Data emisji: 30.05.2015

tj/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski Żyd obciąża USA o brak reakcji na Holocaust

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 21:16
- Raport Jana Karskiego i jego spotkanie z Rooseveltem były bardzo konkretne. Opowiadały również o tym, co dzieje się o warszawskim getcie i obozie przejściowym w Izbicy Lubelskiej - mówił w Jedynce reżyser Sławomir Grünberg.
rozwiń zwiń