Sportowi pionierzy z Uniwersytetu Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 12:16
Trepki z kolcami, trepki z bolcami - właśnie w takim obuwiu, stosunkowo niedawno, uprawiali sport studenci stołecznego uniwersytetu.
Audio
  • Historyk dr Robert Gawkowski o pionierach sportu na UW (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Akademickie związki sportowe  zaczęły powstawać w 1916 roku
Akademickie związki sportowe zaczęły powstawać w 1916 roku Foto: PAP/Archiwum

Sport w dzisiejszym rozumieniu, czyli rywalizacja, nie był jeszcze znany pierwszym żakom, którzy przekroczyli mury warszawskiej uczelni po jej powołaniu w 1816 roku. Choć zapewne entuzjazmowali się wyczynami mistrza cyrkowego Jordaki Kuparenki, który chodził na wysokości po linie. Mogli też podziwiać "szybkobiegacza" Hieronima Pawłowskiego, który w latach 20. XIX wieku dawał pokazy sprintu i ścigał się z lordem angielskim w biegu… tyłem w stołecznym Parku Saskim.
- Odsyłam do Bolesława Prusa, do "Lalki". Tam jest kapitalnie pokazany student uniwersytetu - jakieś chuchro mieszkające na poddaszu. Sam Prus był studentem i zwolennikiem sportu. Przystąpił do Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Choć wątpliwe jest, czy faktycznie zasiadał na rowerze, bo cierpiał na gefyrofobię - powiedział w radiowej Jedynce historyk dr Robert Gawkowski.

Jak doszło do tego, że stołeczni studenci rozmiłowali się w sporcie? O tym w nagraniu audycji.

Polskie Radio jest patronem medialnym medialnym obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego, które przypada w 2016 roku.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy / Historia z indeksem w tle

Prowadziła: Dorota Truszczak
Goście: dr Robert Gawkowski (historyk)

Data emisji: 2.06.2015

Godzina emisji: 23.10
kk/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia z indeksem w tle. Lombard na Uniwersytecie Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 03:19
Na terenie dzisiejszego Uniwersytetu Warszawskiego mieściły się różne obiekty. W momencie powstania uczelni nie było jasne, że to właśnie w tym miejscu będzie się mieściła stołeczna Alma Mater.
rozwiń zwiń