Sonda Rosetta. Czy tajemnice komety dotrą na Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 02:54
- Misja sondy Rosetta jest dla cierpliwych. Ma za sobą 11 lat lotu, przebyła 6,4 mld km i miała spektakularne lądowanie - opowiada dr inż. Piotr Orleański
Audio
  • Czy tajemnice komety dotrą na Ziemię? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Sonda Rosetta z lądownikiem Philae, przed separacją. Kadr z filmu Chasing A Comet  The Rosetta Mission
Sonda Rosetta z lądownikiem Philae, przed separacją. Kadr z filmu "Chasing A Comet – The Rosetta Mission"Foto: Wikipedia Commons/ DLR, CC-BY 3.0

Lądownik Philae, który 12 listopada 2014 r. osiadł na jądrze komety Czuriumow-Gierasimienko wznowił nadawanie sygnałów. Urządzenie przeszło w stan hibernacji z powodu rozładowania akumulatorów kilka dni po osiągnięciu jądra komety. Teraz jest nadzieja na jego pracę. W miarę jak kometa zbliża się do Słońca, ładują się baterie słoneczne Philae.

- Naukowcy cały czas spodziewali się, że jak tylko będą sprzyjające warunki energetyczne, to ten lądownik ma szanse się odezwać poprzez orbiter, który krąży dookoła komety i służy jako system obserwacji, pomiarów naukowych równoległych do tych, wykonywanych przez lądownik, ale również spełnia funkcję łączności pomiędzy lądownikiem a Ziemią. Orbiter czekał na sygnały z lądownika i w końcu je dostał, a następnie przesłał na Ziemię - tłumaczy dr inż. Piotr Orleański.

Ważący 100 kg lądownik wchodził w skład sondy Rosetta. Celem misji jest dostarczenie wiedzy na temat powstawania planet, komet i życia we Wszechświecie. Komety nazywane są kapsułami czasu. Mają w swoim składzie najbardziej pierwotną materię, z której zbudowany jest nasz Układ Słoneczny.

Na czym polega wyjątkowość tej misji? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr inż. Piotr Orleański (dyrektor ds. rozwoju technologii Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk), dr inż. Jerzy Grygorczuk (kierownik Laboratorium Robotyki i Mechatroniki Satelitarnej, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 17.06.2015

Godzina emisji: 21.34

sm/pg

Czytaj także

Polski "elektryczny młotek" pomoże w podbiciu komety?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 10:33
Po 10 latach od wystrzelenia w ramach misji Rosetta, lądownik Philae będzie pierwszym przyrządem zbudowanym przez człowieka, który ma osiąść na jądrze komety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy astronauci świetnie sobie radzą w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 10:00
- Jesteśmy w Europie liderem produkcji napędu rakietowego. Mamy opatentowaną technologię wykorzystania 98-procentowego nadtlenku wodoru - mówi prof. Piotr Wolański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonda Philae, która wylądowała na komecie, obudziła się ze snu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2015 15:05
Stało się to po kilku miesiącach braku kontaktu. Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej poinformowali, że udało im się odebrać nowe sygnały przesłane przez sondę. Są teraz przetwarzane i analizowane.
rozwiń zwiń