X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sonda Rosetta. Czy tajemnice komety dotrą na Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 02:54
- Misja sondy Rosetta jest dla cierpliwych. Ma za sobą 11 lat lotu, przebyła 6,4 mld km i miała spektakularne lądowanie - opowiada dr inż. Piotr Orleański
Audio
  • Czy tajemnice komety dotrą na Ziemię? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Sonda Rosetta z lądownikiem Philae, przed separacją. Kadr z filmu Chasing A Comet  The Rosetta Mission
Sonda Rosetta z lądownikiem Philae, przed separacją. Kadr z filmu "Chasing A Comet – The Rosetta Mission"Foto: Wikipedia Commons/ DLR, CC-BY 3.0

Lądownik Philae, który 12 listopada 2014 r. osiadł na jądrze komety Czuriumow-Gierasimienko wznowił nadawanie sygnałów. Urządzenie przeszło w stan hibernacji z powodu rozładowania akumulatorów kilka dni po osiągnięciu jądra komety. Teraz jest nadzieja na jego pracę. W miarę jak kometa zbliża się do Słońca, ładują się baterie słoneczne Philae.

- Naukowcy cały czas spodziewali się, że jak tylko będą sprzyjające warunki energetyczne, to ten lądownik ma szanse się odezwać poprzez orbiter, który krąży dookoła komety i służy jako system obserwacji, pomiarów naukowych równoległych do tych, wykonywanych przez lądownik, ale również spełnia funkcję łączności pomiędzy lądownikiem a Ziemią. Orbiter czekał na sygnały z lądownika i w końcu je dostał, a następnie przesłał na Ziemię - tłumaczy dr inż. Piotr Orleański.

Ważący 100 kg lądownik wchodził w skład sondy Rosetta. Celem misji jest dostarczenie wiedzy na temat powstawania planet, komet i życia we Wszechświecie. Komety nazywane są kapsułami czasu. Mają w swoim składzie najbardziej pierwotną materię, z której zbudowany jest nasz Układ Słoneczny.

Na czym polega wyjątkowość tej misji? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr inż. Piotr Orleański (dyrektor ds. rozwoju technologii Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk), dr inż. Jerzy Grygorczuk (kierownik Laboratorium Robotyki i Mechatroniki Satelitarnej, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 17.06.2015

Godzina emisji: 21.34

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski "elektryczny młotek" pomoże w podbiciu komety?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 10:33
Po 10 latach od wystrzelenia w ramach misji Rosetta, lądownik Philae będzie pierwszym przyrządem zbudowanym przez człowieka, który ma osiąść na jądrze komety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy astronauci świetnie sobie radzą w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 10:00
- Jesteśmy w Europie liderem produkcji napędu rakietowego. Mamy opatentowaną technologię wykorzystania 98-procentowego nadtlenku wodoru - mówi prof. Piotr Wolański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonda Philae, która wylądowała na komecie, obudziła się ze snu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2015 15:05
Stało się to po kilku miesiącach braku kontaktu. Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej poinformowali, że udało im się odebrać nowe sygnały przesłane przez sondę. Są teraz przetwarzane i analizowane.
rozwiń zwiń