Czy polityk może być szczęśliwy? Myśl Arystotelesa

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 03:54
- Polityk według Arystotelesa może być szczęśliwy, bo jest to najważniejsza działalność ludzka. Właściwą domeną polityki jest szczęście, bo polityk ma sprawić, aby wspólnota była szczęśliwa - mówi prof. Magdalena Środa.
Audio
  • Czy polityk może być szczęśliwy? Rozmowa o myśli Arystotelesa z prof. Magdaleną Środą (Z filozofią na ty/ Jedynka)
Arystoteles, Platon, Sokrates (zdj. ilustracyjne)
Arystoteles, Platon, Sokrates (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay

Profesor Magdalena Środa przypomina, że Arystoteles był pierwszym naukowcem, który zastosował logikę, zbudował etykę i jako pierwszy użył słowa metafizyka. - Jest to pierwszy systemowy filozof, można powiedzieć prekursor nauki filozofii, a poza tym jest to filozof bardzo realistyczny w przeciwieństwie do Platona - opowiada profesor.

Z filozofem tym związana jest również zasada celowa, materialna i motywacyjna, które są cenne w życiu codziennym. Profesor podkreśla, że zawsze zaczynając jakąś pracę powinniśmy wiedzieć jaki jest cel, motyw, materiał i konkretna przyczyna tego, co robimy.

Arystoteles uważał, że cnota jest trwałą dyspozycją, którą osiągamy poprzez ćwiczenie. Z dźwięku dowiesz się jakie są wg filozofa zasady etyki oraz czy osiągnięta pracą cnota prowadzi do szczęścia.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Artur Wolski

Gość: profesor Magdalena Środa (filozofka z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 24.06.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/ag

Czytaj także

Günter Abel: jestem, więc uczestniczę

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 15:27
Koncepcja Güntera Abla wyklucza podejście esencjalistyczne, w którym odnosimy się do świata jako całości. Wynika z niej jednak, że nie jesteśmy zdani na całkowitą dowolność, powszechny relatywizm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Magdalena Środa: filozofia to nie tylko plaster na rany

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 09:06
- Człowiek zawsze i w każdej sytuacji ma jakąś nadzieję. Dobrze mieć dla niej mocne wsparcie filozoficzne, egzystencjalne bądź religijne - mówiła w radiowej Jedynce prof. Magdalena Środa z Instytutu Filozofii UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Św. Tomasz – wielki intelektualista, odważny człowiek

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 10:45
- Ten XIII-wieczny filozof chciał mieć wolność intelektualną, aby mówić o sprawach najważniejszych z pewną odpowiedzialnością na miarę ówczesnej nauki - zauważyła dr Gabriela Kurylewicz.
rozwiń zwiń