Czerwone miasto Łódź. Powojenna ziemia obiecana

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 00:51
- Łódź po II wojnie światowej zaczęła budować nową tożsamość. To ciąg dalszy mitu ziemi obiecanej, nie tylko miasta przemysłowego, ale również centrum życia politycznego i kulturalnego - mówi historyk prof. dr hab. Rafał Stobiecki.
Audio
  • Rozmowa o powojennej Łodzi (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Pochód pierwszomajowy na ul. Piotrkowskiej w 1946 r. Mężczyźni niosą transparent z hasłem: Ziemie odzyskane na zawsze polskie. W głosowaniu odpowiemy - tak. Ze względu na ogromne zniszczenia Warszawy, w latach 1945-1948 Łódź pełniła funkcję zastępczej stolicy państwa
Pochód pierwszomajowy na ul. Piotrkowskiej w 1946 r. Mężczyźni niosą transparent z hasłem: Ziemie odzyskane na zawsze polskie. W głosowaniu odpowiemy - tak. Ze względu na ogromne zniszczenia Warszawy, w latach 1945-1948 Łódź pełniła funkcję zastępczej stolicy państwaFoto: PAP/Stanisław Urbanowicz

Po wyzwoleniu w 1945 roku Łódź, która nie została zniszczona, stała się centrum Polski. Tu ściągali warszawiacy pozbawieni domów, ale także nowa władza. Pierwsze strajki wybuchły już w lipcu 1945 roku. W Łodzi powstały także instytucje kulturalne, które nie mogły mieć siedziby w Warszawie.

- Po wyzwoleniu pojawiały się flagi biało-czerwone i czerwone, bo w ten sposób ludność Łodzi chciała uhonorować wyzwolicieli. Na początku nastroje mieszkańców w stosunku do Armii Radzieckiej nie były negatywne, dopiero później zaczęło się to zmieniać - opowiada dr Janusz Wróbel. Jak dodaje historyk, miało to związek z rabunkami, gwałtami i porządkiem politycznym, zaprowadzonym przez wyzwolicieli.

W czasie programu rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób wojna zmieniła historię tego miasta. Goście Katarzyny Jankowskiej opowiedzieli również o losach łódzkiej rozgłośni Polskiego Radia oraz powojennym życiu kulturalnym Łodzi.

''

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Janusz Wróbel (historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, oddział w Łodzi), prof. dr hab. Rafał Stobiecki (Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 2.07.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/ag

Czytaj także

Dziewczyny wyklęte. Walczyły i ginęły jak mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 04:10
- Kobiety inaczej wspominają konspirację niż mężczyźni. Bardziej patrzą na rannych, ratowanie ludzkiego życia, a nie na to kto wygrał - mówi Szymon Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiec, który opisał mechanizm propagandy III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:33
Historia II wojny światowej wciąż budzi zainteresowanie, zwłaszcza, że pojawiają się nowe dokumenty dotyczące tamtych czasów. Jednym z nich jest "Dziennik sprzeciwu. Tajne zapiski obywatela III Rzeszy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie dni wojny. Rosjanie idą jak burza, Hitler popełnia samobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 01:28
- Wojna na zachodzie była prowadzona inaczej niż na froncie wschodnim. Rosjanie szli jak burza, nie licząc się ze stratami - mówi prof. Tadeusz Panecki.
rozwiń zwiń