Polscy studenci światowymi liderami w konstrukcji łazików

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 23:29
Do zawodów University Rover Challenge zgłosiły się 44 zespoły, a zaklasyfikowały się 23. - Polska przoduje wśród światowych reprezentacji, jeśli chodzi o konstrukcje łazików - mówi student Tomasz Miś.
Audio
  • Polskie osiągnięcia na University Rover Challenge 2015 (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Łazik marsjański ARES, który wziął udział w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Mars Desert Research w stanie Utah w USA
Łazik marsjański ARES, który wziął udział w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Mars Desert Research w stanie Utah w USAFoto: Politechnika Warszawska

Zawody University Rover Challenge są rozgrywane co roku, na przełomie maja i czerwca w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS, na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. W ekstremalnych warunkach łaziki skonstruowane przez studentów z kilkudziesięciu uniwersytetów rywalizują w kilku konkurencjach symulujących misje marsjańskie.

W pracach projektowych polskiej reprezentacji nad łazikiem o nazwie Ares uczestniczyło kilkanaście osób. - Pracowaliśmy jak biuro konstrukcyjne, każdy miał przydzielone zadanie, korzystaliśmy ze wspólnego repozytorium dokumentacji technicznej. Robiliśmy wszystko od początku do końca, od pomysłu przez zaprojektowanie po złożenie, optymalizację i testy - opowiada Tomasz Miś, członek Studenckiego Koła Astronautyczne Politechniki Warszawskiej.

Goście Jedynki opowiedzieli, jak wygląda ich łazik oraz co jest w stanie zrobić. Mówili również o tym, jak wypadli na zawodach w Stanach Zjednoczonych oraz jakie są dotychczasowe osiągnięcia Polaków w tego typu konkurencjach.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: Aleksandra Tchórzewska, Ewelina Zaremba i Tomasz Miś (członkowie  Studenckiego Koła Astronautyczne Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 6.07.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/pg

 

Czytaj także

Cyrkon - minerał, który był przy narodzinach Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 02:11
- Wreszcie odpowiedzieliśmy na pytanie i dzięki temu odkryciu będzie można interpretować wszystkie dane, których wyniki są odwrotnie niezgodne i dotychczas w nauce nie mogły być objaśnione - mówi prof. Monika Kusiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od rakiet po łaziki. Niezwykłe sukcesy polskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 03:52
Łazik marsjański, satelity, koparka księżycowa, roboty badające głębiny oceanów... Studenci Politechniki Warszawskiej mają na swoim koncie niemałe osiągnięcia.
rozwiń zwiń