X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Filozof, psycholog, pragmatyk. William James łączy światy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 03:30
- Jeśli przyjrzymy się strukturze myśli filozoficznej Williama Jamesa, to zobaczymy, że udało mu się "ufilozoficznić" psychologię, a z drugiej strony "spsychologizować" filozofię - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
Audio
  • Myśl Williama Jamesa (Z filozofią na ty/ Jedynka)
William James - amerykański filozof, psycholog, psychofizjolog, psycholog religii, prekursor psychologii humanistycznej i fenomenologii. Był bratem pisarza Henryego Jamesa
William James - amerykański filozof, psycholog, psychofizjolog, psycholog religii, prekursor psychologii humanistycznej i fenomenologii. Był bratem pisarza Henry'ego JamesaFoto: Wikipedia Commons/Public domain

William James to amerykański filozof, który choć jest nam dziś mniej znany, był cenioną osobowością swoich czasów. - Wrażenie, że jest mniej znany możemy odnosić w Europie, ale nie w Ameryce. Tam jest jednym z najważniejszych myślicieli, którzy w XIX wieku stworzyli pierwszy zrąb myśli filozoficznej w Stanach Zjednoczonych - mówi dr Katarzyna Kasia. Wcześniej filozofia w USA stanowiła dziedzinę teologii.

William James stał się jednym z ojców pragmatyzmu. Zajmował się również filozofią religii, co może być związane m.in. z tym, że jego ojciec był teologiem. - On jest w stanie uzasadnić potrzebę czegoś takiego jak wiara, która stwarza ramy dla naszego doświadczenia świata, myślenia o świecie i funkcjonowania w nim. Powodem, dla którego się tym zajął jest zakorzenienie filozofii w teologii - mówi dr Kasia.

Dr Katarzyna Kasia wyjaśniła, co William James miał wspólnego z Henri Bergsonem, jaki jest dogmat pragmatyzmu i jaka była teza amerykańskiego filozofa, dotycząca świata.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Katarzyna Kasia (filozof)

Data emisji: 29.07.2015

Godzina emisji: 23.30

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Św. Tomasz – wielki intelektualista, odważny człowiek

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 10:45
- Ten XIII-wieczny filozof chciał mieć wolność intelektualną, aby mówić o sprawach najważniejszych z pewną odpowiedzialnością na miarę ówczesnej nauki - zauważyła dr Gabriela Kurylewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Barbara Skarga - bardziej realistka niż idealistka

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 09:28
- Z jednej strony była surowa i krytyczna, ale gdy poznała daną osobę stawała się niesłychanie życzliwa, wręcz przyjacielska - mówił prof. Jacek Migasiński, uczeń prof. Barbary Skargi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heraklit - filozof, który nie wierzył w ludzi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 09:28
- On mówi, że źle robimy poszukując stałości w życiu, gdyż nieustanna zmiana jest wpisana w naturę świata - o nauczaniu Greka mówiła w Jedynce filozofka Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń