Filozof, psycholog, pragmatyk. William James łączy światy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 03:30
- Jeśli przyjrzymy się strukturze myśli filozoficznej Williama Jamesa, to zobaczymy, że udało mu się "ufilozoficznić" psychologię, a z drugiej strony "spsychologizować" filozofię - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
Audio
  • Myśl Williama Jamesa (Z filozofią na ty/ Jedynka)
William James - amerykański filozof, psycholog, psychofizjolog, psycholog religii, prekursor psychologii humanistycznej i fenomenologii. Był bratem pisarza Henryego Jamesa
William James - amerykański filozof, psycholog, psychofizjolog, psycholog religii, prekursor psychologii humanistycznej i fenomenologii. Był bratem pisarza Henry'ego JamesaFoto: Wikipedia Commons/Public domain

William James to amerykański filozof, który choć jest nam dziś mniej znany, był cenioną osobowością swoich czasów. - Wrażenie, że jest mniej znany możemy odnosić w Europie, ale nie w Ameryce. Tam jest jednym z najważniejszych myślicieli, którzy w XIX wieku stworzyli pierwszy zrąb myśli filozoficznej w Stanach Zjednoczonych - mówi dr Katarzyna Kasia. Wcześniej filozofia w USA stanowiła dziedzinę teologii.

William James stał się jednym z ojców pragmatyzmu. Zajmował się również filozofią religii, co może być związane m.in. z tym, że jego ojciec był teologiem. - On jest w stanie uzasadnić potrzebę czegoś takiego jak wiara, która stwarza ramy dla naszego doświadczenia świata, myślenia o świecie i funkcjonowania w nim. Powodem, dla którego się tym zajął jest zakorzenienie filozofii w teologii - mówi dr Kasia.

Dr Katarzyna Kasia wyjaśniła, co William James miał wspólnego z Henri Bergsonem, jaki jest dogmat pragmatyzmu i jaka była teza amerykańskiego filozofa, dotycząca świata.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Katarzyna Kasia (filozof)

Data emisji: 29.07.2015

Godzina emisji: 23.30

sm/asz

Czytaj także

Św. Tomasz – wielki intelektualista, odważny człowiek

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 10:45
- Ten XIII-wieczny filozof chciał mieć wolność intelektualną, aby mówić o sprawach najważniejszych z pewną odpowiedzialnością na miarę ówczesnej nauki - zauważyła dr Gabriela Kurylewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Barbara Skarga - bardziej realistka niż idealistka

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 09:28
- Z jednej strony była surowa i krytyczna, ale gdy poznała daną osobę stawała się niesłychanie życzliwa, wręcz przyjacielska - mówił prof. Jacek Migasiński, uczeń prof. Barbary Skargi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heraklit - filozof, który nie wierzył w ludzi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 09:28
- On mówi, że źle robimy poszukując stałości w życiu, gdyż nieustanna zmiana jest wpisana w naturę świata - o nauczaniu Greka mówiła w Jedynce filozofka Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń