Kosmiczna misja w piekielnych warunkach. Słońce na celowniku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 01:50
Słońce było uznawane za małą i stosunkowo niewyróżniającą się gwiazdę. Jest ono jaśniejsze niż ok. 95 proc. gwiazd na Drodze Mlecznej. Wkrótce poznamy je lepiej, dzięki misji Solar Orbiter.
Audio
  • Prof. Janusz Sylwester opowiada o misji Solar Orbiter (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Kosmiczna misja w piekielnych warunkach. Słońce na celowniku
Foto: Pixabay

Na 2017 rok planowana jest misja Solar Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, której celem będzie zbadanie Słońca z odległości bliskiej, jak nigdy dotąd. Polscy naukowcy z Warszawy i Wrocławia zbudowali dla tej misji specjalny teleskop rentgenowski STIX.

- Obraz w tym teleskopie powstaje na zasadzie rekonstrukcji numerycznej obrazu, podobnie jak rekonstrukcja obrazu w tomografach komputerowych. Jest to jakby tomograf rentgenowski, który będzie nam umożliwiał odtwarzanie obrazu rozbłysków, czyli najbardziej wysokoenergetycznych zjawisk w całym Układzie Słonecznym - opowiada prof. Janusz Sylwester z wrocławskiego Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

W audycji opowiedzieliśmy również o tym, jaki jest wkład polskich naukowców w tę misję, ile stopni ma korona słoneczna oraz w jaki sposób będą prowadzone obserwacje gwiazdy w tak trudnych warunkach.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Janusz Sylwester (wrocławski Zakład Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 3.08.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/pg

 

Czytaj także

Polski "elektryczny młotek" pomoże w podbiciu komety?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 10:33
Po 10 latach od wystrzelenia w ramach misji Rosetta, lądownik Philae będzie pierwszym przyrządem zbudowanym przez człowieka, który ma osiąść na jądrze komety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy astronauci świetnie sobie radzą w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 10:00
- Jesteśmy w Europie liderem produkcji napędu rakietowego. Mamy opatentowaną technologię wykorzystania 98-procentowego nadtlenku wodoru - mówi prof. Piotr Wolański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonda Rosetta. Czy tajemnice komety dotrą na Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 02:54
- Misja sondy Rosetta jest dla cierpliwych. Ma za sobą 11 lat lotu, przebyła 6,4 mld km i miała spektakularne lądowanie - opowiada dr inż. Piotr Orleański
rozwiń zwiń