Uniwersytet Warszawski - szkoła niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 14:55
Przez 200 lat swego istnienia Uniwersytet Warszawski kształcił specjalistów z różnych dziedzin nauki: chemików, fizyków, historyków, czy prawników. Warto jednak pamiętać, że ta największa uczelnia w kraju także wychowywała.
Audio
  • Dr Robert Gawkowski o walce o niepodległość kolejnych pokoleń studentów i kadry profesorskiej UW (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Maurycy Mochnacki - publicysta polityczny, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz powstania listopadowego - studiował na Wydziale Prawa UW
Maurycy Mochnacki - publicysta polityczny, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz powstania listopadowego - studiował na Wydziale Prawa UWFoto: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa/Wikipedia, domena publiczna

Filomaci i Filareci działali w środowisku akademickim Wilna. Czy królewski Uniwersytet Warszawski miał swoje organizacje akademickie, głoszące patriotyczne poglądy? Tak! Działała grupa Ludwika Mauersbergera o nazwie Panta Koina oraz Stowarzyszenie Wolnych Braci Lechitów.

Do organizacji nielegalnych należał m.in. Aleksander Wielopolski - za młodu był on niemal rewolucjonistą. Konspiratorami byli także: Maurycy Mochnacki i Wiktor Heltman.

Dla niepokornych studentów wygospodarowano w październiku 1830 r. małe pomieszczenie na UW na areszt. Wielu z nich wzięło udział w powstaniu listopadowym.

Z audycji można dowiedzieć się, jak wyglądała walka o niepodległość kolejnych pokoleń studentów i kadry profesorskiej UW. 

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy (Historia z indeksem w tle)

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: 
dr Robert Gawkowski (historyk Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 4.08.2015

Godzina emisji: 23.13

pg/tj

Czytaj także

Sportowi pionierzy z Uniwersytetu Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 12:16
Trepki z kolcami, trepki z bolcami - właśnie w takim obuwiu, stosunkowo niedawno, uprawiali sport studenci stołecznego uniwersytetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UW był ojcem wielu warszawskich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 12:43
Wiele szkół wyższych zaczynało jako uniwersyteckie wydziały, dopiero z czasem wyodrębniając się ze struktury Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń