X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uniwersytet Warszawski - szkoła niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 14:55
Przez 200 lat swego istnienia Uniwersytet Warszawski kształcił specjalistów z różnych dziedzin nauki: chemików, fizyków, historyków, czy prawników. Warto jednak pamiętać, że ta największa uczelnia w kraju także wychowywała.
Audio
  • Dr Robert Gawkowski o walce o niepodległość kolejnych pokoleń studentów i kadry profesorskiej UW (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Maurycy Mochnacki - publicysta polityczny, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz powstania listopadowego - studiował na Wydziale Prawa UW
Maurycy Mochnacki - publicysta polityczny, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz powstania listopadowego - studiował na Wydziale Prawa UWFoto: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa/Wikipedia, domena publiczna

Filomaci i Filareci działali w środowisku akademickim Wilna. Czy królewski Uniwersytet Warszawski miał swoje organizacje akademickie, głoszące patriotyczne poglądy? Tak! Działała grupa Ludwika Mauersbergera o nazwie Panta Koina oraz Stowarzyszenie Wolnych Braci Lechitów.

Do organizacji nielegalnych należał m.in. Aleksander Wielopolski - za młodu był on niemal rewolucjonistą. Konspiratorami byli także: Maurycy Mochnacki i Wiktor Heltman.

Dla niepokornych studentów wygospodarowano w październiku 1830 r. małe pomieszczenie na UW na areszt. Wielu z nich wzięło udział w powstaniu listopadowym.

Z audycji można dowiedzieć się, jak wyglądała walka o niepodległość kolejnych pokoleń studentów i kadry profesorskiej UW. 

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy (Historia z indeksem w tle)

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: 
dr Robert Gawkowski (historyk Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 4.08.2015

Godzina emisji: 23.13

pg/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sportowi pionierzy z Uniwersytetu Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 12:16
Trepki z kolcami, trepki z bolcami - właśnie w takim obuwiu, stosunkowo niedawno, uprawiali sport studenci stołecznego uniwersytetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UW był ojcem wielu warszawskich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 12:43
Wiele szkół wyższych zaczynało jako uniwersyteckie wydziały, dopiero z czasem wyodrębniając się ze struktury Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń