Karol Darwin kontra Pan Bóg. Dyskusja o ewolucji dziś

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 03:23
- Gdybyśmy chcieli wybrać pogląd, który najlepiej godzi wymagania Pisma Świętego i rzetelne dane naukowe, to jest nim stanowisko progresywnego kreacjonizmu - uważa ojciec Michał Chaberek.
Audio
  • Stworzenie i ewolucja. W co dziś wierzymy? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
- Nie wszystko da się poznać poprzez naukę. Metoda naukowa ma pewne granice, jedną z nich jest cud np. uzdrowienia - mówi o. Michał Chaberek
- Nie wszystko da się poznać poprzez naukę. Metoda naukowa ma pewne granice, jedną z nich jest cud np. uzdrowienia - mówi o. Michał ChaberekFoto: Waiting For The Word/flickr/CC BY 2.0

Dominikanin Michał Chaberek wyróżnia cztery stanowiska w kwestii ewolucji. Pierwszy to ateistyczny ewolucjonizm, zgodnie z którym ewolucja ukształtowała wszystko, co widzimy. Drugim jest kreacjonizm młodej ziemi. - Pomiędzy tymi dwoma skrajnymi poglądami mamy dwa umiarkowane: teistyczny ewolucjonizm, w którym Pan Bóg prowadził proces ewolucji oraz progresywny kreacjonizm, w świetle którego świat istnieje, ale Pan Bóg w pewnych momentach musiał zadziałać w sposób bezpośredni i nadprzyrodzony, aby dodać nowe etapy kształtowania się świata - opowiada doktor teologii fundamentalnej.

Autor książki "Kościół a ewolucja" wyjaśnia, że po ogłoszeniu teorii Darwina Kościół katolicki poszedł w inną stronę. - Pojawił się problem krytyki biblijnej, który dotknął również Kościół katolicki na początku XX wieku, ale w protestantyzmie przybrał formę radykalną, a mianowicie obalenia tego, co się nazywa mitologią Starego Testamentu. Księga Rodzaju została pozbawiona treści literalnej, stając się poezją, bajką - opowiada dominikanin.

Gość Doroty Truszczak wyjaśnił na jakich problemach w tym kontekście skupił się Kościół katolicki, jak należy odebrać słowa Jana Pawła II, który uznał ewolucję jako teorię naukową oraz jak w dzisiejszym świecie nauki jest odbierana teoria Karola Darwina.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: o. Michał Chaberek (dominikanin, doktor teologii fundamentalnej, autor książek "Kościół a ewolucja" oraz "Stworzenie czy ewolucja? Dylemat katolika")

Data emisji: 11.08.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/asz

Czytaj także

Kosmiczna misja w piekielnych warunkach. Słońce na celowniku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 01:50
Słońce było uznawane za małą i stosunkowo niewyróżniającą się gwiazdę. Jest ono jaśniejsze niż ok. 95 proc. gwiazd na Drodze Mlecznej. Wkrótce poznamy je lepiej, dzięki misji Solar Orbiter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obserwatorium na Otrycie. Oaza gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 14:31
Na nocnym niebie Bieszczad widać ponad 7000 gwiazd, dla porównania w Warszawie nie widać nic, a w mniejszym mieście ok. 200.
rozwiń zwiń