Problem materii i "Matrix" a nasze postrzeganie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 13:47
- George Berkeley każe pamiętać o tym, że wyjaśnienie w świecie nauki może być inne. Nie należy wierzyć w to, że odkryliśmy tajniki materii, bo jej nie ma - mówi Marcin Trepczyński, filozof.
Audio
  • Życie i działalność George'a Berkeleya (Z filozofią na ty/ Jedynka)
Czy być oznacza po prostu być? Jak ta filozoficzna maksyma Georgea Berkeleya rozumiana jest dziś np. przez celebrytów?
Czy być oznacza po prostu być? Jak ta filozoficzna maksyma George'a Berkeleya rozumiana jest dziś np. przez celebrytów?Foto: Pixabay

Irlandzki filozof George Berkeley twierdził, że istnieć, to być postrzeganym. - Faktycznie, by powiedzieć, że coś istnieje musimy stwierdzić, że to widzimy, słyszymy, czujemy to dotykiem albo za pomocą zmysłu powonienia. Wydaje nam się to oczywiste, ale oznacza tjednocześnie, że jeśli zamkniemy oczy i czegoś nie postrzegamy, to dla nas znika - opowiada gość Jedynki.

W ten sposób Berkeley godzi w istnienie materii w ogóle i jako pierwszy filozof jasno się do tego przyznaje. - Mówi, że to, co do nas dociera oraz to, co mamy, to są wrażenia i wyobrażenia, które sami sobie produkujemy. To jest dostępne naszym umysłom, nie ma ciał, ani materii - wyjaśnia Marcin Trepczyński.

Przedstawiciel Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego mówi w audycji również o tym, w jaki sposób Berkeley wplótł w pojęcie materii ideę Boga, kto był dla irlandzkiego filozofa nosicielem idei oraz dlaczego pomysł Berkeleya po części stał się kanwą do rozwiązania zastosowanego w filmie "Matrix".

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Marcin Trepczyński (filozof z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 12.08.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/pg

Zobacz więcej na temat: Artur Wolski filozofia NAUKA

Czytaj także

Filozof, który zgłębiał istotę dekolonizacji

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 12:37
- Frantz Fanon twierdził, że proces dekolonizacji nie może być łagodny, ponieważ łagodna nie była sama kolonizacja; w jej wyniku pokaleczona została duża część świata - mówi filozof Tomasz Wiśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof, psycholog, pragmatyk. William James łączy światy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 03:30
- Jeśli przyjrzymy się strukturze myśli filozoficznej Williama Jamesa, to zobaczymy, że udało mu się "ufilozoficznić" psychologię, a z drugiej strony "spsychologizować" filozofię - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Twardowski, czyli racjonalność, logika i obiektywizm

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 05:51
- Zastał sale wykładowe puste, a po kilkunastu latach trzeba było wynajmować sale koncertowe, bo uniwersyteckie nie mogły pomieścić chętnych - mówi o wykładach prof. Kazimierza Twardowskiego dr hab. Anna Brożek.
rozwiń zwiń