Bomba atomowa III Rzeszy. Czemu Amerykanie byli szybsi?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 05:22
- Legenda pacyfistycznych fizyków jądrowych z Niemiec, którzy popełnili parę błędów w obliczeniach, narodziła się po Hiroszimie i Nagasaki - mówi Bartosz Wieliński, dziennikarz.
Audio
  • Rozmowa z Bartoszem Wielińskim o atomowym arsenale Adolfa Hitlera (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Bombę atomową jako pierwsi opracowali naukowcy zaangażowani w projekt Manhattan. Na zdjęciu Nagasaki po wybuchu bomby atomowej, którą zrzucono 9 sierpnia 1945 roku
Bombę atomową jako pierwsi opracowali naukowcy zaangażowani w projekt Manhattan. Na zdjęciu Nagasaki po wybuchu bomby atomowej, którą zrzucono 9 sierpnia 1945 rokuFoto: pixabay.com/domena publiczna

Dwie amerykańskie bomby atomowe zrzucone w 1945 roku na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki doprowadziły do ostatecznego zakończenia II wojny światowej. Co by było, gdyby zamiast Amerykanów pierwsze pociski stworzyli Niemcy? Scenariusz ten był bardzo prawdopodobny - Bartosz Wieliński opowiada, że pierwsze spotkanie w sprawie niemieckich badań jądrowych odbyło się 16 września 1939 roku.

Jednak w historii na temat bomby atomowej Trzeciej Rzeszy nie wszystkie elementy opowieści pasują do siebie. - Większość znamienitych fizyków i naukowców po wojnie twierdziło, że brali udział w hitlerowskim programie atomowym, by nie wylądować na froncie wschodnim. Mamy dwie narracje - tego, co się naprawdę działo i opowieść o tym, jak specjaliści nie chcieli tej bomby dla Hitlera zbudować. Jestem jednak przekonany, że chcieli to zrobić, ale im nie wyszło - opowiada dziennikarz.

Gość Doroty Truszczak opowiada ile osób było zaangażowany w program atomowy po stronie amerykańskiej i niemieckiej, szpiegach, którzy przyspieszyli radziecki program nuklearny i niemieckiej fascynacji rakietami.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Bartosz Wieliński (dziennikarz)

Data emisji: 26.08.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/asz

 

Czytaj także

Amerykańskie bomby czy sowieckie bagnety? Co zmusiło Japonię do kapitulacji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 01:00
Po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, generałowie amerykańscy chcieli walczyć dalej. Ku zaskoczeniu cesarz Japonii Hirohito, wbrew konstytucyjnym uprawnieniom, ogłosił kapitulację swego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stalin miał karkołomny plan zdobycia Berlina"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015 12:34
- Nie chciał, żeby stolicę III Rzeszy zdobył w pojedynkę któryś z jego dowódców. Dlatego zadanie to powierzył dwóm armiom pancernym: marszałka Żukowa i marszałka Koniewa - mówi prof. Zbigniew Wawer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie dni wojny. Rosjanie idą jak burza, Hitler popełnia samobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 01:28
- Wojna na zachodzie była prowadzona inaczej niż na froncie wschodnim. Rosjanie szli jak burza, nie licząc się ze stratami - mówi prof. Tadeusz Panecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfred Rosenberg - architekt ideologii nazistowskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 06:00
- Wierzymy, że ta wielka wojna stanowi proces rewolucji i czystości bilogicznej - mówił Alfred Rosenberg. Miał projektować budynki, zaprojektował zbrodniczą ideologię.
rozwiń zwiń