X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bomba atomowa III Rzeszy. Czemu Amerykanie byli szybsi?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 05:22
- Legenda pacyfistycznych fizyków jądrowych z Niemiec, którzy popełnili parę błędów w obliczeniach, narodziła się po Hiroszimie i Nagasaki - mówi Bartosz Wieliński, dziennikarz.
Audio
  • Rozmowa z Bartoszem Wielińskim o atomowym arsenale Adolfa Hitlera (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Bombę atomową jako pierwsi opracowali naukowcy zaangażowani w projekt Manhattan. Na zdjęciu Nagasaki po wybuchu bomby atomowej, którą zrzucono 9 sierpnia 1945 roku
Bombę atomową jako pierwsi opracowali naukowcy zaangażowani w projekt Manhattan. Na zdjęciu Nagasaki po wybuchu bomby atomowej, którą zrzucono 9 sierpnia 1945 rokuFoto: pixabay.com/domena publiczna

Dwie amerykańskie bomby atomowe zrzucone w 1945 roku na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki doprowadziły do ostatecznego zakończenia II wojny światowej. Co by było, gdyby zamiast Amerykanów pierwsze pociski stworzyli Niemcy? Scenariusz ten był bardzo prawdopodobny - Bartosz Wieliński opowiada, że pierwsze spotkanie w sprawie niemieckich badań jądrowych odbyło się 16 września 1939 roku.

Jednak w historii na temat bomby atomowej Trzeciej Rzeszy nie wszystkie elementy opowieści pasują do siebie. - Większość znamienitych fizyków i naukowców po wojnie twierdziło, że brali udział w hitlerowskim programie atomowym, by nie wylądować na froncie wschodnim. Mamy dwie narracje - tego, co się naprawdę działo i opowieść o tym, jak specjaliści nie chcieli tej bomby dla Hitlera zbudować. Jestem jednak przekonany, że chcieli to zrobić, ale im nie wyszło - opowiada dziennikarz.

Gość Doroty Truszczak opowiada ile osób było zaangażowany w program atomowy po stronie amerykańskiej i niemieckiej, szpiegach, którzy przyspieszyli radziecki program nuklearny i niemieckiej fascynacji rakietami.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Bartosz Wieliński (dziennikarz)

Data emisji: 26.08.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/asz

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykańskie bomby czy sowieckie bagnety? Co zmusiło Japonię do kapitulacji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 01:00
Po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, generałowie amerykańscy chcieli walczyć dalej. Ku zaskoczeniu cesarz Japonii Hirohito, wbrew konstytucyjnym uprawnieniom, ogłosił kapitulację swego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stalin miał karkołomny plan zdobycia Berlina"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015 12:34
- Nie chciał, żeby stolicę III Rzeszy zdobył w pojedynkę któryś z jego dowódców. Dlatego zadanie to powierzył dwóm armiom pancernym: marszałka Żukowa i marszałka Koniewa - mówi prof. Zbigniew Wawer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie dni wojny. Rosjanie idą jak burza, Hitler popełnia samobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 01:28
- Wojna na zachodzie była prowadzona inaczej niż na froncie wschodnim. Rosjanie szli jak burza, nie licząc się ze stratami - mówi prof. Tadeusz Panecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfred Rosenberg - architekt ideologii nazistowskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 06:00
- Wierzymy, że ta wielka wojna stanowi proces rewolucji i czystości bilogicznej - mówił Alfred Rosenberg. Miał projektować budynki, zaprojektował zbrodniczą ideologię.
rozwiń zwiń