Cnoty czy głupoty? Filozofia Konfucjusza dziś

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 12:42
Głównym tematem rozważań chińskiego filozofa było codzienne życie ludzi i stabilność społeczeństwa, a za podstawowe cnoty uznawał humanitaryzm, praworządność, poprawność, mądrość i lojalność.
Audio
  • Cnoty czy głupoty? Filozofia Konfucjusza dziś (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Konfucjusz nie pozostawił po sobie żadnych pism, a jego mądrości zebrano w księdze Dialogi konfucjańskie. Podobno dziś jego filozofia ma ponad 6 mln wyznawców
Konfucjusz nie pozostawił po sobie żadnych pism, a jego mądrości zebrano w księdze "Dialogi konfucjańskie". Podobno dziś jego filozofia ma ponad 6 mln wyznawcówFoto: PAP/EPA/WU HONG

Gdyby ludzkość zechciała się do nich stosować, to świat byłby doskonały. – Konfucjusz uważał, że jest to możliwe - przyznał dr Marcin Trepczyński, filozof z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

"Czego sam nie pragniesz, nie czyń drugiemu", "Człowiek potyka się nie o góry, a nie o kretowiska" - mawiał Konfucjusz.

Filozof twierdził, że dobroci można się nauczyć. - Nawet przez samo oczyszczenie się ze złych intencji - tłumaczył Trepczyński. Chiński myśliciel uważał też, że należy dążyć do bycia spolegliwym, godnym zaufania, kochać innych ludzi i wymagać przede wszystkim od siebie samego. 

Czy tezy Konfucjusza (551-479 p.n.e.) nadal są aktualne w XXI wieku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Marcin Trepczyński (filozof, Uniwersytet Warszawski)

Godzina emisji: 23.35

Data emisji: 26.08.2015

tj/asz

Czytaj także

Stanisław Brzozowski - filozof oporny na ideologie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 03:29
- Stanisław Brzozowski pozostawił po sobie książkę-legendę i legendę biograficzną. Żył na przełomie wieków i był jednym z najwybitniejszych polskich intelektualistów tego czasu - mówi Eliza Kącka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heraklit - filozof, który nie wierzył w ludzi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 09:28
- On mówi, że źle robimy poszukując stałości w życiu, gdyż nieustanna zmiana jest wpisana w naturę świata - o nauczaniu Greka mówiła w Jedynce filozofka Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczna inteligencja? Filozof obala tezy informatyki

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 03:59
John Rogers Searle podaje przykłady, które w obrazowy sposób udowadniają, że maszyny i komputery nie myślą, a jedynie postępują zgodnie z zapisanymi w systemie regułami.
rozwiń zwiń