Teofil Kurczak - działacz z nosem w książkach

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 12:56
Z Władysławem Grabskim zakładał spółkę rolną "Jutrzenka", Henryka Sienkiewicza witał w imieniu mieszkańców Łowicza i okolic, a po 1905 - roku rosyjskiej rewolucji - skazany został na banicję.
Audio
  • Teofil Kurczak - biografia działacza (Bohaterowie Zielonego Sztandaru/Naukowy Zawrót Głowy/Jedynka)
Teofil Kurczak w rodzinnej Ostrowie zorganizował pierwszą w regionie jednostkę ochotniczej straży ogniowej. Gdy przyszła I wojna światowa ta i podobne jednostki stawały się jednostkami paramilitarnymi. Nz. z 1934 roku obchody jubileuszu 55-lecia SP w Łowiczu
Teofil Kurczak w rodzinnej Ostrowie zorganizował pierwszą w regionie jednostkę ochotniczej straży ogniowej. Gdy przyszła I wojna światowa ta i podobne jednostki stawały się jednostkami paramilitarnymi. Nz. z 1934 roku obchody jubileuszu 55-lecia SP w ŁowiczuFoto: Narodowe Archiwum cyfrowe

Teofil Kurczak (1877-1962) całe życie spędził w Ostrowie niewielkiej wsi - oddalonej o 6 km od Łowicza. Opuszczał swą wieś stosunkowo często, ale na bardzo krótko. Miał 32-morgowe gospodarstwo, które dawało utrzymanie jego sześcioosobowej rodzinie. Wydawać by się mogło, że nie miał czasu na zrobienie ogólnopolskiej kariery politycznej.

Bohaterowie Zielonego Sztandaru
Narodowy związek chłopski 663.jpg
Audycje specjalne na 120-lecie polskiego ruchu ludowego

Można się spierać co do tego czy Teofil Kurczak był jedynie działaczem lokalnym w powiecie łowickim. I tak, i nie. Był przecież przez jedną kadencję posłem na Sejm, pisywał artykuły do ogólnopolskich tytułów. Ale rzeczywiście całe życie spędził w swojej łowickiej wsi, skąd został przez sąd carski wyrzucony za udział w wydarzeniach rewolucji 1905 roku. Był jak wielu chłopskich działaczy znakomitym samoukiem, nie gorszym od Wincentego Witosa. Chodził do szkoły zaledwie trzy lata, a posiadł ogromną wiedzę, posługiwał się pięknym językiem polskim.

Jak napisał Grzegorz Sosnowski, historyk z Łowicza, w latach pięćdziesiątych przypomniano sobie Teofila Kurczaka i chciano nagrać z nim długą audycję radiową. Do Ostrowa dotarł nawet wóz transmisyjny, ale ponieważ Kurczak kilkakrotnie w czasie nagrania mówił, że "nie o taką Polskę mu chodziło", wywiad się nie ukazał. Swoją działalność ograniczył więc do pisania pamiętników (wydane pod tytułem "Jak daleko pamięć sięga"), pomocy w gospodarstwie rolnym i opieki nad wnukami.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr hab. Arkadiusz Indraszczyk, red. Andrzej Sowa (historycy)

Data emisji: 22.09.2015

Godzina emisji: 23.14

asz/kd

Czytaj także

Maksymilian Malinowski – obrońca praw chłopów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 11:37
Na terenie Królestwa Polskiego Maksymilian Malinowski był człowiekiem ogromnie popularnym, niemal jak Wincenty Witos w Galicji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nafciarz i krezus, który działał w ruchu ludowym

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 14:33
Władysław Długosz (1864-1937) był mieszczuchem z dziada pradziada, a w dorosłym życiu - nafciarzem i najbogatszym człowiekiem w Galicji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Kosmowska - całe życie dla wsi

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 11:46
Pochodziła z miasta, mogła zostać żoną i matką - z wzajemnością kochała się w kompozytorze Mieczysławie Karłowiczu. Poświęciła się jednak pracy na rzecz wsi.
rozwiń zwiń