Nie palisz a chorujesz? Zadbaj o powietrze

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 02:26
- Warto zacząć się zastanawiać głębiej nad skutkami zanieczyszczenia powietrza. Coraz częściej ludzie pytają, dlaczego prowadząc zdrowy tryb życia zapadają na nowotwór czy zawał - mówi dr Tadeusz Zielonka.
Audio
  • W jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma znaczący wpływ na pogorszenie jakości naszego życia i przyczynia się do powstawania różnych dolegliwości typu: zapalne spojówek, błony śluzowej nosa i gardła, aż po nowotwory, które prowadzą do śmierci
Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma znaczący wpływ na pogorszenie jakości naszego życia i przyczynia się do powstawania różnych dolegliwości typu: zapalne spojówek, błony śluzowej nosa i gardła, aż po nowotwory, które prowadzą do śmierciFoto: Pixabay/rkiz

W Unii Europejskiej z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera co roku 450 tys. osób, co dziesiąta pochodzi z Polski. Z europejskich danych wynika, że Polska zajmuje niechlubne miejsce na mapie zanieczyszczenia powietrza na naszym kontynencie. Internista dr Tadeusz Zielonka przyznaje, że jednym z powodów jest to, że kraje wysoko rozwinięte zlikwidowały trujące technologie w przeciwieństwie do krajów średnio rozwiniętych, jak Polska. - Dość typową sprawą dla Polski jest zanieczyszczenie powietrza, bo należymy do państw, które się rozwijają, a równocześnie niedostatecznie szczelnie dbają o problem środowiska - mówi pulmonolog.

Jak dodaje, kluczową kwestią jest wyczucie ile są warte pieniądze, które wydajemy na ten cel. - Zastanówmy się jak w przyszłości będziemy funkcjonować, ponieważ nadmierne zużycie węgla powoduje określone skutki - podkreśla dr Zielonka.

Gość Doroty Truszczak mówił o tym, jaki związek z zawałami serca ma zanieczyszczenie powietrza i dlaczego największe problemy z fatalnym powietrzem w Polsce ma Kraków.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Tadeusz Zielonka (internista, pulmonolog)

Data emisji: 28.09.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/asz

Czytaj także

Przyjemność, która może prowadzić do czerniaka

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 03:21
Na tę chorobę wiele osób zapada po wakacjach, szczególnie spędzonych na plaży. Czerniak ma 40 odmian i wcale nie musi być w kolorze czarnym. - Wczesne wykrycie jest bardzo istotne dla wyleczenia - podkreśla onkolog dr Iwona Ługowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuch - zwróć uwagę, zanim będzie za późno

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 03:36
- Blisko 60 procent rodziców nie wie, że ich dzieci mają problemy ze słuchem, a wynik badania jest dla nich zaskoczeniem - mówi prof. Krzysztof Kochanek, laryngolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa metoda leczenia nowotworów mózgu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 01:56
Terapia borowo-neutronowa jest stosowana w kuracjach m.in. nowotworów mózgu. - Ufamy i mamy ku temu przesłanki, że zastosowanie tej metody pozwoli poprawić wyniki leczenia - mówi prof. Paweł Kukołowicz.
rozwiń zwiń