Człowiek, który odkrył przed światem zbrodnię katyńską

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 04:54
- Kazimierza Skarżyńskiego można zaliczyć do postaci bohaterskich, choć nie był bohaterem jednej chwili, a wielu lat - mówi Jolanta Adamska, autorka książki "Kazimierz Skarzyński. W imię prawdy o zbrodni katyńskiej".
Audio
  • Kazimierz Skarżyński - autor pierwszego raportu o zbrodni katyńskiej (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Portret Kazimierza Skarżyńskiego
Portret Kazimierza SkarżyńskiegoFoto: Emanek/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Kazimierz Skarżyński to postać nadal niemal nieznana w Polsce. Od 1946 roku przebywał na emigracji w Kanadzie, gdzie zmarł w 1962 roku. W czasie II wojny światowej był sekretarzem generalnym PCK, autorem pierwszego raportu o zbrodni katyńskiej. W kwietniu 1943 roku, po wkroczeniu wojsk hitlerowskich na tereny Związku Radzieckiego i ujawnieniu masowych pochówków polskich żołnierzy, Niemcy zażądali, by w ekshumacji grobów uczestniczył Polski Czerwony Krzyż. 

- Niemcy chcieli wykorzystać sprawę katyńską do rozbicia koalicji antyhitlerowskiej w momencie, gdy ich sytuacja na froncie zaczęła być bardzo zła. Do tego chcieli wykorzystać Polski Czerwony Krzyż, ponieważ zdawali sobie sprawę, że wyniki ich badań i ich eksperci nie będą uznani za wiarygodnych - opowiada w radiowej Jedynce Jolanta Adamska.

W audycji opowiedzieliśmy o romansie polskiego bohatera, który trwał całe życie i wyjaśniliśmy jakie warunki, w związku ze zbrodnią katyńską, wynegocjował z Niemcami Kazimierz Skarżyński.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: Maria Skarżyńska (córka Kazimierza Skarżyńskiego), Jolanta Adamska (autorka opublikowanej przez Archiwa Państwowe książki "Kazimierz Skarzyński. W imię prawdy o zbrodni katyńskiej")

Data emisji: 12.10.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/pg

 

 

Czytaj także

Józef Mackiewicz - pierwszy Polak, który dowiedział się o mordzie katyńskim

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 03:42
Józef Mackiewicz, autor "Sprawy mordu katyńskiego" jest postacią intrygującą i kontrowersyjną. Pisarza przez lata oskarżano o kolaborację z Niemcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjscy obrońcy praw człowieka oddają hołd ofiarom Katynia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 08:55
Rosyjskie stowarzyszenie ”Memoriał” wydało książkę poświęconą zbrodni katyńskiej. Premierę publikacji zaplanowano na 17 września, aby przypomnieć o napaści w 1939 r. Związku Radzieckiego na Polskę.
rozwiń zwiń