Ciemna materia, neutrina i inne tajemnice Wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 03:54
W ciągu dwóch lat możemy zobaczyć pierwsze cząstki ciemnej materii – zapowiadają fizycy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
Audio
  • Ciemna materia w zasięgu ręki? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Co by się stało, gdyby Ziemia nagle przestała się obracać wokół osi, a atmosfera nadal poruszała się z tą samą prędkością?
Co by się stało, gdyby Ziemia nagle przestała się obracać wokół osi, a atmosfera nadal poruszała się z tą samą prędkością?Foto: Maxwell Hamilton/flickr/CC BY 2.0
Czy ten optymizm jest uzasadniony? Mówiono o tym ostatnio na międzynarodowej konferencji COSMO, która odbyła się w Warszawie.

Prof. Leszek Roszkowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku podkreśla, że można opisać historię i przyszłość Wszechświata za pomocą funkcji kilku parametrów. - Łatwiej jest wyjaśnić rozwój całego Wszechświata niż przepływ wody w strumieniu górskim - wyjaśnia naukowiec.

W programie mówiliśmy o tym, z czego zbudowany jest Wszechświat, gdy patrzymy na niego oczami fizyka oraz dlaczego nasza galaktyka jest niczym pestka... zanurzona w wielkiej moreli ciemnej materii.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Leszek Roszkowski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, szef grupy fizyków-teoretyków, zajmujących się poszukiwaniem ciemnej materii)

Data emisji: 27.10.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/tj

Czytaj także

Kosmiczna misja w piekielnych warunkach. Słońce na celowniku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 01:50
Słońce było uznawane za małą i stosunkowo niewyróżniającą się gwiazdę. Jest ono jaśniejsze niż ok. 95 proc. gwiazd na Drodze Mlecznej. Wkrótce poznamy je lepiej, dzięki misji Solar Orbiter.
rozwiń zwiń