Dlaczego Rosja odmawia Ukraińcom prawa do autonomii?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 03:35
- Jeżeli popatrzymy na historię państwa rosyjskiego w ciągu ostatnich dziesięcioleci to się okazuje, że nic im nie wyszło. Wygrali z Hitlerem i cały czas się z tego cieszą - uważa reporter, Paweł Smoleński.
Audio
  • Trudna przyjaźń Ukrainy z Rosją (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Trudne relacje polsko-ukraińskie
Trudne relacje polsko-ukraińskieFoto: Pixabay/ skyler-110

Paweł Smoleński przyznaje, że Rosja patrzy na Ukrainę z góry, jak na upośledzonych siostry i braci, głupawych i niezdarnych, ale swoich. Zdaniem Moskwy powinni się oni znaleźć pod opieką starszego brata. - Ukraiński historyk i kulturoznawca Andrij Portnow twierdzi, że starcia Rzeczypospolitej z Kozaczyzną, potem potop oraz rozbiory, to była wielka klęska dla Polski, ale jeszcze większa dla Ukrainy - mówi publicysta "Gazety Wyborczej".

W programie mówiliśmy o genezie poglądu, według którego Rosja odmawia Ukraińcom prawa do odrębnej tożsamości narodowej oraz wyjaśniliśmy, co stoi za mitem Leonida Breżniewa jako bohatera wojny z Hitlerem.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: Paweł Smoleński (reporter, publicysta "Gazety Wyborczej")

Data emisji: 28.10.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/ag

Czytaj także

Andrzej Poczobut: wojna hybrydowa nie jest nowym zjawiskiem

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 03:56
- Wojnę na Ukrainie określano jako wojnę hybrydową, którą uważa się za nowe zjawisko. A wcale nim nie jest - mówi Andrzej Poczobut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto, kolej i człowiek. Początek nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 04:51
Sedes niczym dzieło sztuki, reklamy, szykowne suknie... - Na wystawie "Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność" jest również aparat fotograficzny Kodaka, czyli człowieka, który wymyślił i wcielił w życie zasadę "ty naciskasz guzik, my robimy resztę" - mówi prof. Michał Kopczyński.
rozwiń zwiń