X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

BUW. Tu pracował Miłosz, przemawiał Bush

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 09:20
W czasie II wojny światowej zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego bronili pracownicy wychodząc z białymi flagami na linię frontu. Dziś nie jest to już klasyczna wypożyczalnia książek.
Audio
  • BUW. Dzieje niezwykłej biblioteki (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (BUW)
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (BUW)Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Kiedy w 1816 roku utworzono Królewski Uniwersytet Warszawski jego księgozbiór zasiliły zbiory biblioteki Szkoły Rycerskiej, zamkniętej w 1794 roku. - Liczyła ona zaledwie 10-11 tys. książek, a wśród nich cenne egzemplarze. W czasach oświecenia mądrze dobrany księgozbiór był dokonaniem - podkreśla historyk dr Robert Gawkowski. Wśród bibliotekarzy i podbibliotekarzy BUW byli Samuel Bogumił Linde, Joachim Lelewel, Karol Estreicher. W drugiej połowie XIX wieku księgozbiór Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego nie mieścił się w centralnym kampusie UW na Krakowskim Przedmieściu.

Czytaj także
uniwersytet warszawski studentki 1200 PAP 1927.jpg
Płeć piękna przekracza progi UW

Kilkanaście dziesięcioleci później jako woźny pracował w niej… Czesław Miłosz. W roku otwarcia nowej siedziby - 1999 - ze studencką bracią w BUW spotkał się papież Jan Paweł II, a w 2001 przemówienie wygłosił tu prezydent USA George W. Bush. 

BUW ma w swojej historii też wątek sienkiewiczowski. O tym, a także losach uniwersyteckiego księgozbioru pod czujnym okiem cenzury i plotkach, które za sprawą BUW wstrząsały warszawską ulicą opowiada historyk Uniwersytetu Warszawskiego dr Robert Gawkowski.

W 2016 roku Uniwersytet Warszawski będzie obchodził 200 urodziny. Polskie Radio patronuje temu wydarzeniu, a radiowa Jedynka przypomina dzieje największej polskiej uczelni w cyklu specjalnym "Historia z indeksem w tle".

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 3.11.2015

Godzina emisji: 23.14

asz/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sportowi pionierzy z Uniwersytetu Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 12:16
Trepki z kolcami, trepki z bolcami - właśnie w takim obuwiu, stosunkowo niedawno, uprawiali sport studenci stołecznego uniwersytetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Togi, birety i czapki. Moda uniwersytecka od podszewki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 02:49
W pierwszych latach działalności Uniwersytetu Warszawskiego moda profesury miała wyraźny rys żołnierski. - Owe stroje nie były czymś oryginalnym, bo było to powiązane z tradycją uniwersytecką, sięgającą czasów średniowiecza - mówi historyk dr Robert Gawkowski.
rozwiń zwiń