X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Za duże stężenie radonu jest groźne dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 14:19
Rozpoczął się międzynarodowy projekt "Radon i jego wpływ na zdrowie dzieci i personelu w przedszkolach w krajach Wyszehradzkich". Uczestniczy w nim także Polska.
Audio
  • Dr Jadwiga Mazur i prof. Krzysztof Kozak o radonie (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
W 2013 roku powstała Dyrektywa Rady UE, która ustanawia podstawowe normy ochrony radiologicznej ludności przed promieniowaniem jonizującym
W 2013 roku powstała Dyrektywa Rady UE, która ustanawia podstawowe normy ochrony radiologicznej ludności przed promieniowaniem jonizującymFoto: Glowimages/East News

Radon w 1900 roku odkrył niemiecki fizyk Friedrich Dorn. Jes to gaz naturalny, bezwonny, pozbawiony smaku powstający w wyniku rozpadu radu w przyrodzie. Zatem radon jest wszędzie. Nie widać go. Chyba, że schłodzimy go do punktu zamarzania, czyli minus 71 stopni Celsjusza. Wtedy staje się żółty, a poniżej, w temperaturze minus 180 stopni C ma barwę pomarańczowo-czerwoną.

Radon odpowiada za 40 proc. dawki promieniowania, jakie otrzymujemy od źródeł naturalnych. Promieniowanie jonizujące istnieje od zawsze i wpłynęło ono na powstanie życia na Ziemi. Według raportu Environmental Protection Agency w USA z 2003 roku, jest związek między rakiem płuc a dużymi koncentracjami radonu (druga najczęstsza przyczyna tej choroby po paleniu tytoniu).

W ramach projektu "Radon i jego wpływ na zdrowie dzieci i personelu w przedszkolach w krajach Wyszehradzkich" badane jest stężenie radonu w placówkach krakowskich. Prowadzą je pracownicy Laboratorium Ekspertyz Radiometrycznych Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

W jakich okolicznościach radon jest niebezpieczny dla człowieka i jak zabezpieczyć się przed tym gazem, mówią w audycji dr Jadwiga Mazur i prof. Krzysztof Kozak z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Jadwiga Mazur i prof. Krzysztof Kozak (Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie)

Data emisji: 10.11.2015

Godzina emisji: 21.38

pg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiktor Niedzicki: fantastyczny świat fizyki jest dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 11:26
- Gdyby przyjrzeć się doświadczeniom, które ludzie wykonywali przez setki lat, to jedno jest piękniejsze od drugiego - przekonywał w Jedynce dziennikarz i popularyzator nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórca polskiej szkoły biofizyki molekularnej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 21:37
Profesor David Shugar niedawno ukończył 100 lat. O jego niezwykłym życiu i karierze naukowej mówimy w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń