Za duże stężenie radonu jest groźne dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 14:19
Rozpoczął się międzynarodowy projekt "Radon i jego wpływ na zdrowie dzieci i personelu w przedszkolach w krajach Wyszehradzkich". Uczestniczy w nim także Polska.
Audio
  • Dr Jadwiga Mazur i prof. Krzysztof Kozak o radonie (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
W 2013 roku powstała Dyrektywa Rady UE, która ustanawia podstawowe normy ochrony radiologicznej ludności przed promieniowaniem jonizującym
W 2013 roku powstała Dyrektywa Rady UE, która ustanawia podstawowe normy ochrony radiologicznej ludności przed promieniowaniem jonizującymFoto: Glowimages/East News

Radon w 1900 roku odkrył niemiecki fizyk Friedrich Dorn. Jes to gaz naturalny, bezwonny, pozbawiony smaku powstający w wyniku rozpadu radu w przyrodzie. Zatem radon jest wszędzie. Nie widać go. Chyba, że schłodzimy go do punktu zamarzania, czyli minus 71 stopni Celsjusza. Wtedy staje się żółty, a poniżej, w temperaturze minus 180 stopni C ma barwę pomarańczowo-czerwoną.

Radon odpowiada za 40 proc. dawki promieniowania, jakie otrzymujemy od źródeł naturalnych. Promieniowanie jonizujące istnieje od zawsze i wpłynęło ono na powstanie życia na Ziemi. Według raportu Environmental Protection Agency w USA z 2003 roku, jest związek między rakiem płuc a dużymi koncentracjami radonu (druga najczęstsza przyczyna tej choroby po paleniu tytoniu).

W ramach projektu "Radon i jego wpływ na zdrowie dzieci i personelu w przedszkolach w krajach Wyszehradzkich" badane jest stężenie radonu w placówkach krakowskich. Prowadzą je pracownicy Laboratorium Ekspertyz Radiometrycznych Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

W jakich okolicznościach radon jest niebezpieczny dla człowieka i jak zabezpieczyć się przed tym gazem, mówią w audycji dr Jadwiga Mazur i prof. Krzysztof Kozak z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Jadwiga Mazur i prof. Krzysztof Kozak (Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie)

Data emisji: 10.11.2015

Godzina emisji: 21.38

pg/gs

Czytaj także

Wiktor Niedzicki: fantastyczny świat fizyki jest dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 11:26
- Gdyby przyjrzeć się doświadczeniom, które ludzie wykonywali przez setki lat, to jedno jest piękniejsze od drugiego - przekonywał w Jedynce dziennikarz i popularyzator nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórca polskiej szkoły biofizyki molekularnej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 21:37
Profesor David Shugar niedawno ukończył 100 lat. O jego niezwykłym życiu i karierze naukowej mówimy w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń