Merian Cooper - życiorys wart scenariusza filmowego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 15:26
Za udział w wojnie polsko-bolszewickiej otrzymał z rąk marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyż Virtuti Militari. Organizował też pomoc humanitarną dla Lwowa, gdzie toczyły się walki z Ukraińcami.
Audio
  • Merian Cooper – za naszą wolność (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Amerykańscy ochotnicy, Merian C. Cooper (L) i Cedric Fauntleroy, piloci 7. Eskadry Myśliwskiej
Amerykańscy ochotnicy, Merian C. Cooper (L) i Cedric Fauntleroy, piloci 7. Eskadry MyśliwskiejFoto: Wikimedia Commons/Domena publiczna

Amerykański lotnik, podpułkownik Merian Cooper, trafił do Europy w czasie I wojny światowej, by zaangażować się następnie w walki o niepodległość Polski. Był m.in. inicjatorem stworzenia 7. Eskadry Myśliwskiej im. T. Kościuszki, która w 1920 roku bombardowała pozycje 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego.

Mało kto jednak wie, że już po powrocie do USA, w latach 30. XX wieku został cenionym scenarzystą i reżyserem filmowym, twórcą słynnego "King Konga". Natomiast w Polsce bardzo znany był jego syn Maciej Słomczyński, tłumacz literatury angielskiej, autor kryminałów pisanych pod pseudonimem Joe Alex.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Janusz Cisek (historyk, Uniwersytet Jagielloński)

Godzina emisji: 23.38

Data emisji: 11.11.2015

tj/asz


Czytaj także

Syn Witolda Pileckiego: nauczyłem się mówić o ojcu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 11:54
Filmowi "Pilecki", który trafił ostatnio do kin, towarzyszy książka "Pilecki, śladami mojego taty". Z synem rotmistrza rozmawiają w niej twórcy: Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl. - Przez lata trzeba było uważać, co się mówi i do kogo - przyznał w Jedynce Andrzej Pilecki.
rozwiń zwiń