Nadaktywność a zaburzenie. Fakty i mity na temat ADHD

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 23:29
Dzieci z ADHD nie potrafią wyhamować swoich reakcji ani dostosować się do otoczenia. - Pierwszymi osobami, które dostrzegają to zaburzenie najczęściej są nauczyciele - mówi psycholog dr Beata Chrzanowska-Pietraszuk.
Audio
  • Czego nie wiemy o ADHD? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Dzieciom z ADHD często trudniej skupić się na jednej czynności, na przykład na odrabianiu prac domowych
Dzieciom z ADHD często trudniej skupić się na jednej czynności, na przykład na odrabianiu prac domowychFoto: Glow Images/East News

ADHD, zgodnie z medyczną definicją, to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. - To rodzaj zaburzenia, które występuje u dzieci powyżej 6. roku życia, które charakteryzuje się triadą objawów: problemami z koncentracją uwagi, nadruchliwością i impulsywnością - mówi dr Tomasz Srebnicki, psycholog.

Problem, jak wyjaśniają eksperci, pojawia się wówczas, gdy dziecko nie jest w stanie dostosować poziomu swojej aktywności ruchowej do otoczenia czy środowiska, w którym się znajduje. - Może zaburzać funkcjonowanie grupy rówieśniczej poprzez częste wstawanie, chodzenie po klasie czy inne niepokoje ruchowe. Może ono ustać na krótki czas po reprymendzie, ale potem nawraca poza kontrolą dziecka - dodaje dr Srebnicki.

W programie wyjaśniliśmy, jakie są rodzaje ADHD i jak można pomóc dzieciom, które nie radzą sobie z nadruchliwością. Mówiliśmy również o tym, czy młodzi ludzie z tym zaburzeniem są bardziej konfliktowi. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Beata Chrzanowska-Pietraszuk (pedagog społeczny, psycholog), dr Tomasz Srebnicki (psycholog, psychoterapeuta, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 18.11.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/asz

Czytaj także

Szczepkowska szczerze o ADHD. Swoim i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 17:17
- Przez deficyt uwagi w jednej sekundzie, w głowie, można znaleźć się na greckiej plaży – tłumaczy popularna aktorka. Żeby przybliżyć problem ADHD u dorosłych Joanna Szczepkowska napisała i wyreżyserowała spektakl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartłomiej Topa: wolę milczeć, ale trzaśnięcie drzwiami bywa konieczne

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 18:49
- Czasami z milczenia może wynikać coś, czego nie da przekrzykiwanie się i jeszcze głośniejsze trzaskanie drzwiami. Ale i ono bywa konieczne, by nas obudzić i skłonić do refleksji - o znaczeniu zaangażowania w życiu filmowym i społecznym Bartłomiej Topa mówił w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm i asperger. Co zrobić, gdy dziecko nie ma kontaktu z otoczeniem?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 04:48
Uderzają głową o ścianę, wyrywają rodzicom włosy, rozbijają talerze, atakują ludzi w miejscach publicznych. Często nie potrafią samodzielnie żyć. Tylko niektóre z autystycznych dzieci uczą się zachowań, które pozwalają im skończyć szkołę i rozpocząć normalne życie.
rozwiń zwiń