Obchody 50-lecia Muzeum Więzienia Pawiak

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2015 11:27
Pawiak to szczególne miejsce, które przywołuje wiele dramatycznych wspomnień. W Jedynce mówimy o tym szczególnym miejscu, które zapisało się w historii Warszawy i Polski.
Audio
  • W latach 1939–1944 Pawiak był największym niemieckim więzieniem politycznym na terytorium okupowanej Polski (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
W latach 19391944 Pawiak był największym niemieckim więzieniem politycznym na terytorium okupowanej Polski
W latach 1939–1944 Pawiak był największym niemieckim więzieniem politycznym na terytorium okupowanej PolskiFoto: flickr/JamesDaniels

Jubileusz skłania do refleksji nad miejscem, jakim jest Pawiak, przypomina historię i losy ludzi, którzy tam się znaleźli w czasie II wojny światowej. Ale historia więzienia zaczyna się w pierwszej połowie XIX wieku.

- Początkowo Pawiak był więzieniem przeznaczonym dla więźniów kryminalnych - wyjaśnia Joanna Gierczyńska. Więźniów politycznych zaczęto osadzać tam po 1863 roku, czyli po wybuchu powstania styczniowego. Na Pawiaku byli m.in. Romuald Traugutt, Ludwik Waryński, a w czasach międzywojennych przeciwnicy ustroju, głównie komuniści.

Czytaj także:
Traugutt_PAP_663.jpg
Generał Romuald Traugutt, czyli dyktator z misją

W trakcie wojny Pawiak był więzieniem przejściowym, skąd więźniów wywożono do obozów koncentracyjnych. Z okazji jubileuszu organizowana jest konferencja naukowa " Historia, ludzie, pamięć" przypominająca historię tego miejsca.

W audycji mówimy także o wystawie " Taniec wśród mieczów" poświęconej lekarzom, którzy pracowali na Pawiaku w czasie II wojny światowej. Zachowały się ich relacje, choć obecnie nie ma wśród nas już nikogo z tych, którzy tam pracowali. Ale przetrwały ich relacje. Dlaczego esesmani leczyli się u polskich, a nie niemieckich lekarzy? Jak przemycano na Pawiak informacje z zewnątrz? Dlaczego i kogo specjalnie zatruto tyfusem? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Joanna Gierczyńska (kierownik Muzeum Więzienia Pawiak), dr Maria Ciesielska (Okręgowa Izba Lekarska), Robert Hasselbush (kurator wystawy)

Data emisji: 21.11.2015

Godzina emisji: 23.34

ag/pj

Czytaj także

Zamach na Franza Bürkla, bestialskiego oprawcę z Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 05:45
7 września 1943 roku w Warszawie żołnierze Armii Krajowej dokonali udanego zamachu na SS-Oberscharführera Franza Bürkla, znanego z sadyzmu zastępcę komendanta więzienia na Pawiaku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heroizm na Pawiaku. Lekarzy wojenne losy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 09:52
- Dzięki poświęceniu członków pawiackiego personelu medycznego udało się uratować wiele istnień ludzkich - mówił Robert Hasselbusch, współautor książki "Taniec wśród mieczów".
rozwiń zwiń