X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alergie przejmują kontrolę nad naszym życiem

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 09:24
- Chemizacja naszego życia powoduje, że w ciągu 100 lat liczba osób, które mają różne reakcje alergiczne wzrosła w Polsce z jednego do czterdziestu procent. Niektóre z nich zagrażają życiu - mówi prof. Bolesław Samoliński.
Audio
  • Alergie i niebezpieczeństwo związane ze wstrząsem anafilaktycznym (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Najostrzejszą reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny, który nawet u całkowicie zdrowej osoby w ciągu kilku minut doprowadzić może do śmierci. W takiej sytuacji konieczne jest podanie adrenaliny
Najostrzejszą reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny, który nawet u całkowicie zdrowej osoby w ciągu kilku minut doprowadzić może do śmierci. W takiej sytuacji konieczne jest podanie adrenalinyFoto: Greg Friese/Flickr.com/CC BY 2.0

- Aż 25 proc. naszych współobywateli ma przewlekłą chorobę alergiczną, a więc wymaga leczenia - dodaje. Alergolog podkreśla, że liczba alergenów się nie zwiększa, ale kilka czynników sprawia, że dziś silniej na nie reagujemy. - Chemizacja życia to jeden aspekt, ale teoria higieniczna mówi o tym, że nadmiernie chronimy się przed kontaktem z naturalnymi czynnikami - wyjaśnia. Jeśli organizm nie nauczy się, co jest dobre, a co mu szkodzi, nie zetknie się z wirusami, bakteriami, grzybami, jego układ immunologiczny nigdy nie znormalizuje swoich reakcji.

Czytaj także
1200-698948_1920.jpg
Nietolerancja pokarmowa i alergia. Poznaj wroga

Alergikiem może stać się każdy z nas, praktycznie z dnia na dzień. Spożycie niektórych produktów, nawet w śladowych ilościach, może prowadzić do anafilaksji – ciężkiej, zagrażającej życiu reakcji o bardzo gwałtownym przebiegu. Nie ma wątpliwości, że wielu tragedii można by uniknąć, gdyby alergicy mieli większą wiedzę na temat przyczyn reakcji, metod zapobiegania oraz postępowania w razie objawów anafilaksji.

Zaproszeni do audycji goście mówią o najsilniej uczulających - a często zaskakujących - składnikach naszej diety, opowiadają o przebiegu wstrząsu anafilaktycznego oraz właściwym zachowaniu w takiej sytuacji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

ProwadziArtur Wolski

Goście: Anna Robak-Reczek (koordynatorka Ogólnopolskiego Programu Edukacyjno-Informacyjnego "Przygotuj się na wstrząs"), prof. Bolesław Samoliński (alergolog)

Data emisji: 23.11.2015

Godzina emisji: 21.37

asz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbyt sterylne warunki życia prowadzą do alergii

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 14:15
Epidemię chorób brudnych rąk zamieniliśmy na epidemię chorób czystych rąk. Ludzie przesadzili z czystością i stali się nieodporni na alergeny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć po zjedzeniu czekoladek. "To jest życie na bombie"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 03:29
W pozornie bezpiecznych produktach kryją się substancje groźne dla alergików. Tak stało się w przypadku 9-letniej Martyny, która zmarła po zjedzeniu trzech czekoladek.
rozwiń zwiń